ОВОГОДИШЊИ РОД ЈАБУКА СМАЊЕН ЗА 10 ОДСТО: Крупноћа и квалитет ипак бољи него лани, ајдаред највише тражен
Постојеће конвенционалне сорте јабука из Србије се 80-90 одсто извозе на руско тржиште.
Стручњаци, међутим, упозоравају наше потрошаче и трговце да то неће дуго трајати јер се Руси све више окрећу добављачима из Молдавије али и сами заснивају велике плантаже овог воћа.
Почела је берба јабука, воћне врсте која је по броју засађених стабала код нас одмах иза шљиве.
ОТВАРА СЕ ПРВА БЕЗОС АКАДЕМИЈА: Најбогатији човек света отвара бестплатну школицу за сву сиромашну децу
СВЕ ВИШЕ ЗНАКОВА "ЗА ИЗНАЈМЉИВАЊЕ" У овој држави корона затворила 60 одсто барова
САДА ЈЕ ЈАСНО: ДФЦ објавио зашто је Болер у Србији (ФОТО)
Краљица воћа, како је многи називају, у Србији се гаји на око 28.000 хектара. Годишња производња, зависно од временских услова и примењене агротехнике је око 500.000 тона.
Овогодишњи род ће, процењују стручњаци, бити смањен од пет до 10 одсто (470.000 тона), а квалитет и крупноћа плодова биће нешто бољи у односу на претходне године.
Смањена тражња одразиће се на извозну цену
Уобичајено је да у току бербе цена плодова јабуке буде багателна. Откупљивачи за килограм прве класе сорте гала нудили су пола евра, а процена је да ће цена наше најмасовније сорте у берби ајдареда, бити од 30-40 евро центи. Међутим, већина воћара, који за то имају услове, обране јабуке одвози у хладњаче у очекивању већих цена.
Јабукама цена скаче од фебруара наредне године, а тако је било и у овој години. После вишемесечног застоја у извозу, Србија је само у прва три месеца ове године извезла 56.000 тона јабука по просечној цени од 0,73 евра.
- Међутим, сада има и прогноза да ће пандемија вируса корона утицати на садашњу потрошњу, а самим тим и на извоз јабука. Смањена тражња према тим проценама одразила би се и на извозну цену која би могла да буде прениска у односу на важећу почетком ове године. С обзиром да је било измрзавања цветних пупољака у Пољској овог пролећа и да се воће препоручује у исхрани за време пандемије као превентива, не верујем да би нешто значајно могло да се промени на тржишту јабука - истиче воћарски стручњак, професор др Зоран Кесеровић са Пољопривредног факултета у Новом Саду.
Највише се тражи ајдаред
У последње време цену јабука диктирају жеље и укуси купаца. Прошло је оно време кад су потрошачи куповали јабуке по боји покожице; црвене, жуте, зелене... Сада купци траже плодове одређених жељених сорти.
- У нашим воћањацима преовлађује сорта ајдаред, на чији укус су домаћи купци навикли, па њу и највише траже. Засађени су и грени смит (зелене), златни делишес (жуте), јонаголд, фуџи, гала...Добро је што на руском тржишту добру прођу има грени смит и фуџи јер се у њиховим климатским условима теже узгајају - наводи Кесеровић.
Клубске јабуке перспективне за европско тржиште
Последњих година по евроским земљама шири се производња такозваних клубских сорти јабука. Реч је о савременим сортама за чији узгој и размножавање је потребна лиценца, а производњу контролишу међународни инспектори како би се постигао висок квалитет плодова који се пакују на посебан начин.
Компанија Делта Аграр је ексклузивни заступник и дистрибутер клубских јабука за тржиште Србије, региона и Руске федерације. Занимљиво је да је свака од клубских сорти прихваћена на неком тржишту. Пинк лејди у Великој Британији, кику у Италији и САД, моди у Русији и Италији, евелина у Чешкој и Словачкој...
Цена ових сорти је већа од конвенционалних за око 30 одсто, а најскупља је пинк лејди - један евро за килограм.
Алтернатива - арапско тржиште
Постојеће конвенционалне сорте јабука из Србије се 80-90 одсто извозе на руско тржиште. Стручњаци, међутим, упозоравају наше потрошаче и трговце да то неће дуго трајати јер се Руси све више окрећу добављачима из Молдавије али и сами заснивају велике плантаже овог воћа.
Због нових тржишних промена у свету, Министарство пољопривреде, Привредна комора и извозници воћа, од прошле године активније траже нова тржишта за нашу јабуку. Отварају се тржишта у Великој Британији и Кини. Арапско тржиште је теже освојити јер се тамо траже специфична паковања. То поскупљује производњу, али та тржишта су богата и могу да плате високу цену за јабуку.