"ПА ЗА ТЕ ПАРЕ БИХ ЖИВЕЛА У ХАЈАТУ" Погледајте најболесније цене кирија у Београду (ФОТО)
Будући да је тржиште некретнина подивљало последњих година, све је теже пронаћи икакву нормалну некретнину, без да се улази на минско поље узимања кредита.
Иако смо у прошлом тексту о београдским некретнинама истакли како цене кирија полако али сигурно опадају, оне највише цене су се заледиле и већ месецима се не смањују. Питање већине јесте живи ли ико у стану, за чије месечно коришћење треба да искешира безмало милион динара?
У БЕОГРАДСКОМ КИРИЈАШКОМ ПАКЛУ ТЕМПЕРАТУРА ОПАДА - Цене најма за станове у центру падају испод 200 евра
ОВО ЈЕ РАЈ ЗА БЕОГРАДСКЕ ИНВЕСТИТОРЕ: Ево која некретнина вам гарантује брзо издавање и сигурну зараду
НАЈСКУПЉИ ОД НАЈСКУПЉИХ: Ево како изгледају и колико коштају најелитнији станови у Београду на води
Да, добро сте прочитали, у Београду се издају станови, чија кирија досеже непојмљиве цифре. Ова тема се јавила из чисте радозналости, чисто да бисмо видели колико сеже људска похлепа. Невероватно је, али истинито, за годину дана живота у неком од ових станова, човек треба да искешира болесних 80-90 хиљада евра.
Овај податак и даље звучи невероватно, иако смо проверили и на калкулатору. 12 месеци кирије = 78 хиљада евра за први стан или 90 хиљада евра за друга два стана. Па за те паре се комотно може купити фин станчић, чак и у Београду.
Прва, најјефтинија опција, јесте четворособан ненамештен стан на Дедињу. Реално, ако имате да платите кирију од шест и по хиљада евра месечно, можете и да опремите сами овај стан од 255 квадрата. Подно грејање, јасенов паркет, ђакузи, гаража и све редом, можда вам намештај ни не треба, јасенов паркет прве класе је вероватно толико добар да се на њему може и јести и спавати, а ђакузи сасвим вероватно има уграђен телевизор. Кухиња је опремљена, а то је и најбитније. Апропо наслова текста, за ове паре је апсолутно могуће живети у неком озбиљном хотелу, без да морате да водите рачуна о спремању стана, храни и било чему другом, а имали бисте сав комфор, па чак и базен, сауну и ко зна шта још.
Ако сте мислили да је ово страшно, има и страшније, мада, стара изрека каже да би човек у Кнез Михаиловој могао и блато да прода, па не би чудило да се и овај стан на крају изда. 7.499 евра месечно за ненамештен салонски стан у згради под заштитом државе, са два балкона која гледају на Трг републике. Како бисте стекли утисак о томе колика је ово свота новца, можемо да упоредимо то овако. Просечна зарада у Србији за април месец 2023. године износи 83.812 динара, што ће рећи да би просечан грађанин Србије морао да ради 11 месеци, без да потроши један динар на било шта друго, да би могао себи да приушти један месец у овом стану. Ипак, знамо да овај стан није за обичног човека, али ето, онај који чита овај текст је вероватно управо тај, обичан човек.
За крај резиденција на Врачару, близу Храма Светог Саве. Ако ништа друго, овај стан је бар намештен, чак има и камин, летњу кухињу и паркинг. Невероватно, мислили смо да ће најскупљи стан у Београду бити у Београду на води, али ето, преварили смо се. 200 квадрата за 7.500 евра месечно, 90 хиљада евра годишње, или 450 хиљада евра за период становања од пет година. Ове цифре су мало је рећи невероватне, али можда је и овде тачна она стара изрека да "свака роба нађе свог купца".
Сума сумарум, данас је за куповину стана потребна већа математика него икад, што се каже, треба бити мајстор, јер овакве ствари се купују једном, и треба одабрати како треба. У циљу едуковања потенцијалних купаца некретнина у Србији, са акцентом на Београду, покушаћемо сваког понедељка и четвртка да се позабавимо неким некретнинама из огласа и уделимо неке нове савете за куповину, који ће вам можда бити од користи.