ПАГАНИНИ, СОФИЈА ЛОРЕН И МОНИКА БЕЛУЧИ: Није их зауставила корона, извоз све већи, а највише посла тек се очекује
Потражња је повећана и на домаћем тржишту.
Србија и југ Француске најбоља су поднебља за гајење цвећа у Европи, посебно ружа, процењују стручњаци. Само прошле године, извезли смо руже за два и по милиона евра, а међу највећим извозницима су произвођачи из села Липолист код Шапца. У години ковида у том селу чак су и увећали продају цвећа и зеленила.
ВУЧИЋ ДАНАС НА МОРАВСКОМ КОРИДОРУ: Председник обилази радове на мосту преко Јужне Мораве
ТРАНСИБИРСКА ЖЕЛЕЗНИЦА ОПЕТ У МОДИ: Све више робе шаље се преко Русије, а објављено и ко у томе предњачи
НА КОМ МЕСТУ ЈЕ БЕОГРАД? Погледајте како се крећу цене некретнина у Европи
У расаднику породице Топаловић, која се гајењем ружа бави дуже од шест деценија, продаја садница ружа у пуном јеку. Само у Русију отпремљена су два шлепера са око 60.000 ружа.
Потражња је повећана и на домаћем тржишту. Купци воле да проводе време у стакленицима са цвећем, а због епидемије све је популарнија и онлајн продаја.
- Главна тржишта су нам простор бивше Југославије и руско тржиште, ту је ситуација, да кажем, стандардна из године у годину, није било неких турбуленција у извозу. Што се Русије тиче, они су јако специфични, имају ту традицију поклањања, воле руже, било шта што цвета - наводи Јован Топаловић из Липолиста.
Ништа мање омиљена није ни у Србији. Само у овом ружичњаку произведе се 200.000 садница годишње, а у време изолације, посла има и за одгајиваче ружа и за курирске службе.
- Претпостављам да је то зато што су се људи окренули викендицама, селу - додаје Јован Топаловић.
Драгана Селенић, продавац у расаднику "Топаловић", наводи да често долазе купци који не знају шта желе.
- Волим да препоручим ружу Николо Паганини, која је многоцветница, црвена, исто тако од чајевки волим да препоручим Софију Лорен - каже Драгана Селенић.
Руже из Липолиста, где се производњом краљице цвећа бави двадесетак породица, доброг су квалитета не само због поднебља, већ и због посвећености, знања и сарадње произвођача са колегама из региона.
Породица Топаловић потписала је нове уговоре са најпознатијим светским селекционарима из Француске и Немачке. Тако је на наше тржиште доспела нова сорта "Моника Белучи", међутим и даље је најпродаванија "лаваглут" која се више не производи код селекционара, али и даље постоји у Србији.
Највише посла овде се тек очекује, јер следи сезона расађивања украсног биља у контејнерима. Произвођачи кажу да очекују помоћ државе кроз субвенције и регулисање њиховог статуса.