ПАМЕТАН ПОТЕЗ! "Многе српске компаније пребациле део производње у Кину"
Кина више није пратилац, као до пре 10 година. Она је сада један од лидера технолошког развоја и у том процесу дигитализације је важан играч
Многе српске технолошке компаније су заједно са својим партнерима део производње већ инсталирале у Кини, што се показало као веома добар комерцијални потез.
То је изјавио саветник председника Привредне коморе Србије Михаило Весовић, који је навео да ће кинеске компаније пружати подршку српским компанијама када буду дигитализовали део своје производње или буду прелазили у потпуности на индустрију 4.0 дигитализацију.
Прво обраћање Макрона после хаоса на улицама Париза: Проглашавам економско ванредно стање!
- Кинеске компаније су већ присутне у великим пројектима. Један Хуавеи је, такође, присутан у Србији и многе друге компаније које се баве технологијом сарађују са домаћим компанијама - рекао је Весовић Танјугу на конференцији "Инцијатива појас и пут на Балкану".
Према његовим речима, реч је о новим технологијама које се развијају у Србији и које могу заједно са великим кинеским компанијама да се пласирају у масовну производњу у Кини.
- Кина више није пратилац, као до пре 10 година. Она је сада један од лидера технолошког развоја и у том процесу дигитализације је важан играч - истиче Весовић.
На питање да ли ће технолошки парк у Београду који треба да се гради у сарадњи са Кином бити конкуренција постојећем Научно - технолошком парку, Весовић каже да ће та инвестиција бити само додатна прилика да се креирају успешне компаније које ће бити носиоци нових развојних технологија.
"Кинези знају да ће сарадња науке, младих компанија, младих научника и бизнисмена донети добар резултат", објашњава Весовић.
Он је рекао да велике компаније управе траже старт-ап фирме које ће у будућности развијати нове технологије.
- Могуће је да данас настане нека нова компанија која ће уништити неку велику, која траје 100 година и за коју смо мислили да је неуништива - додао је Весовић.