Пасоши одлазе у историју? Све о новим правилима уласка у ЕУ - Шокантне промене које требате знати пре 10. новембра! ОВАКО СЕ ПОПУЊУЈЕ ФОРМУЛАР
Систем ЕЕС служиће за регистрацију уласка и изласка из Европске уније.
Како је најављено из Европске уније, 10. новембра почеће да важи систем ЕЕС или "Exit Entry", што ће се фактички користити за регистрацију уласка и изласка из ЕУ, истакао је директор ЈУТЕ Александар Сеничић.
- Формулар је веома једноставан, уписују се основни личних података, подаци о пасошу, документу с којим се путује, датум и место уласка у Европску унију и датум и место изласка из Европске уније - рекао је он за Танјуг.
Напоменуо је да је специфично за овај систем то што се траже биометријски подаци, то јест отисак прста и скенирање лица.
- С обзиром на то да велика већина људи нема у својим кућним или у канцеларијским условима могућност да сама уради те биометријске податке и да их потом пошаље, најава је да ће кроз апликацију то бити могуће, а уколико то не буде тако, онда је следећа варијанта да се региструјемо, то јест пошаљемо податке, и када будемо улазили на гранични прелаз који смо пријавили у тој апликацији - наводи Сеничић.
Према његовим речима, ти подаци се потом стављају у фајл са именом и пасошем.
- И сваки следећи пут, дакле до маја следеће године кад будемо путовали у том периоду од новембра до маја, ми ћемо морати само да се пријавимо у тај систем, али више нам неће нико узимати биометријске податке - нагласио је он.
Нема више печата у пасош
Истиче како је план Европске уније да више нећемо добијати печате у пасош и моћи ћемо самостално да пређемо границу кроз такозване електронске уређаје.
- Скенираћемо свој пасош, он ће нас пронаћи у бази података, с обзиром на то да смо најавили где улазимо, када улазимо, имаће наше биометријске податке, који ће моћи ће да препозна наш отисак прста и наше лице, то ће бити сасвим довољно да уђемо - истакао је Сеничић.
Разлог због чега су уведена нова правила
Он је напоменуо да је овај систем уведен, како кажу из Европске уније, да би се боље контролисао проток људи који улазе и излазе из ЕУ.
- То се уводи због тога да би се спречили људи који имају пре свега криминалну прошлост, да не злоупотребљавају фалсификована документа, што је до сада било ипак на људима да проверавају на самим граничним прелазима - рекао је Сеничић.