Пекли прасиће и ајвар, изазвали пожар роштиљањем: Ево које су БИЗАРНЕ КАЗНЕ Балканци добијали у дијаспори!
Опште је познато да Балканци обожавају да распале роштиљ, котлић, да "обрну" прасе или јагње на ражњу и да су у добром друштву почасте како доликује
Не дешава се ретко да српски држављани, као и остали Балканци који раде у дијаспори, буду кажњавани због чињења појединих дела која су у овдашњим земљама сасвим нормалне и због којих ретко ко добије казну.
Опште је познато да Балканци обожавају да распале роштиљ, котлић, да "обрну" прасе или јагње на ражњу и да су у добром друштву почасте како доликује.
У многим европским државама, па и земљама другог континената многе од таквих ствари су незамисливе. Које су то ситуације у којима се Балканци суочавају са последицама и углавном казнама?
Паприке, парадајз, бели лук, уље, сирће, со. Стандардни рецепт за традиционални српски ајвар. Али, у случају Горана Росића, Србина из Канаде, један од главних састојака овог јела је и казна од 50.000 канадских долара. Добио ју је док је пре две године пекао паприку у дворишту своје куће у канадском граду Форт Ири.
Горану Росићу, вероватно једином Србину који је доспео на суд због печења паприке у властитом дворишту, ни готово годину дана процеса против њега, надлежни државни органи нису успели да пронађу кривицу и казне га. Штавише, Росић је успео цео случај да преокрене у своју корист.
Вест о печењу паприка и прављењу ајвара на традиционални српски начин, нашла се у локланим медијима под епитетима "невероватно", "бизарно", "незамисливо"... Комшиница га је пријавила, ватрогасци су брже-боље дојурили у његово двориште, а убрзо је уследила и тужба. Претила му је казна од 50.000 долара - посебно њему, посебно његовој супрузи или затворска казна од годину дана у случају да не плати.
ИЗАШЛА ЈЕ НОВА ЛИСТА: Србија је НАЈВЕЋИ фаворит за ОСВАЈАЊЕ СП! Знате ли ко је још ПРЕТЕКАО Амере!
ДИРЕКТНО СА ЛИЦА МЕСТА: Завирите у ОРЛОВСКО гнездо под окриљем кинеског зида! (ВИДЕО)
Горан је тврдио да неће дати ни један једини цент. Остао је доследан свом ставу, а на крају су чак морали да га удаље из суднице зато што је, како Росић каже, један од ватрогасаца признао да је фотографија роштиља у његовом предмету подметнута.
- Једина опција им је била да смисле нешто против мене. Одмах сам у судници рекао: "Господине судија, имате чисту ситуацију, видите да је ова фотографија лажна, захтевам да се суђење против мене одмах прекине - додаје Росић признајући да га је судијин одговор изненадио, али не и обесхрабрио.
- Рекао ми је да ће ме, ако ме ухвати да лажем, казнити посебно због печења паприке, посебно због преваре суда - објашњава он.
На крају, судија је одустао од изрицања казне затвора Горану, али га је санкционисао са 305 долара, а такође и његову супругу истом сумом новца. Међутим Росић се није тако лако предао. Одмах је уложио жалбу, те је 13. марта прошле године његов случај доспео и на Виши суд.
- Ту нас је сачекао адвокат општине у којој станујем. Рекао је судији да сам био у општини да тражим пет милиона долара одштете због тога што сам неосновано кажњен - рекао је Горан наводећи да је ово још једна у низу гнусних лажи у овом процесу.
- Није тачно да сам тражио ту суму. Тражио сам 15 милиона долара! Тераћемо се, господо, до краја, то сам им рекао - закључио је Србин.
Срби у Америци и поред тога што су десетинама хиљада километара удаљени од родног краја не могу да се одрекну својих обичаја, ма колико то у новој средини било чудно. Један од таквих ритуала је да се на Божићној трпези обавезно мора наћи и прасе печено на ражњу.
Они који живе у приватним кућама, искористе прилику да испеку прасе у гаражама, мада углавном се дешава да имају проблема са комшијама Американцима, нарочито ако виде или осете дим.
Један од Срба, међутим, на овогодишњој прослави Божића, одлучио је да оде у један од паркова Чикага, заложи ватру како то српски обичаји налажу, стави прасе на ражањ и уз појачану музику, препусти се уживању. Пролазници су били у неверици, а за тили час стигла је и полицијска патрола са ротацијом.
Полицајка која је изашла из возила, питала је човека шта то ради и да ли је нормалан, а он је слегао раменима и одустао од печења како не би добио папрену казну. Тек тада је полицајка проговорила на течном српском језику и отркила да и њени родитељ који су доселили у Чикаго из Војнића на Кордуну, за Божић пеку прасе. Најавила је да ће у следећој патроли да наврати на који залогај намочен у свињској масти. Препоручила је да по завршетку посла добро провери да ли је ватра потпуно угашена. Тако су Срби, досељеници у Америку, за Божић ипак нашли начин да надмудре своје домаћине.
Прошле године уочи Ђурђевдана патрола немачке полиције добила је дојаву како група људи на ражњевима пече јагњад у једном парку. Приликом интервенције, заиста су уочили весело друштво босанског држављанства како окрећу 12 комада ових животиња. Ражњеви су, како је објавила полиција, били прикључени на аутомобилске акумулаторе, писали су тада локални медији.
- Нико није желео да преузме одговорност - рекла је полиција, која је позвала ватрогасце због жара на земљи.
- Скоро 150 људи лежало је на ливади, деца су трчала око врелог жара на трави. И изнад тога - јагњад. Њих дванаест. Окретали су се на ражњу изнад разгорелог угља на сунцу. Све је покретала акумулаторска батерија - објавила је полиција на свом налогу на Фејсбуку.
Из полиције су додали и да је роштиљ у том парку дозвољен, али не на начин на који су то урадили главни актери ове приче, јер су неодговорним понашањем ризиковали пожар.
У најсвежијем сећању је бизарна ситуација која се почетком јула ове године догодила у аустријском граду Салцбургу, када је 47-годишњи држављанин Босне и Херцеговине изазвао пожар за време печења роштиља.
Он је на балкону свог стана на шестом спрату зграде распалио роштиљ уз помоћ такозване "стерн-пасте". Запаљива паста процурила је на балкон на спрату ниже и изазвала пожар на тенди. Ватра се потом незаустављиво ланчано проширила на ниже спратове, а коначан резултат су четири потпуно спаљене тенде. У овом инциденту, срећом, нико није повређен, а осим запаљених тенди није забележено значајније оштећење фасаде на згради.
Сечење и уношење бадњака уочи Божића незаобилазна је традиција већине Срба. Многи наши држављани не одричу се добрих старих обичаја ни за време боравка у иностранству, а најоригиналнији је свакако био Србин који живи у Швајцарској.
Некада је пола Србије овде летовало за 100 евра, а данас ретко ко одлази у ову земљу - зашто?
НОВА ПРАВИЛА: Усвојен закон, ово је КОНАЧАН РОК за старе студенте
ТРЖИШТЕ ВРЕДНО МИЛИЈАРДЕ ЕВРА Све више странаца инвестира у НЕКРЕТНИНЕ У БЕОГРАДУ
Наш земљак, уједно и возач црвеног Ферарија, снимљен је почетком године како на крову свог луксузног аутомобила вози бадњак. Дрво је било завезано за горњи део аутомобила, а када се возило приближило камери, уследио је најемотивнији кадар - девојчица на сувозачевом седишту, махала је кроз прозор насмејана и срећна. Потом је ауто направио круг скренувши на један паркинг. Ситуација је задивила многе Србе широм света, а није било информација о томе да ли је кажњен због сечења дрвећа у тако уређеној земљи попут Швајцарске.
Према сведочењу наших радника у иностранству дешавало се још много бизарних ситуација у којима су Балканци били актери.
Према непотврђеним информацијама, норвешке власти нису могле да поднесу кривичну пријаву против једног црногорског држављанина који је покушао да лови рибу динамитом, јер се овакав случај никада није десио у тој земљи, нити се ставка за евентуално такав прекршај налази у закону. То је једном приликом твитнуо и политичар из Црне Горе, лидер Покрета за промене Небојша Медојевић.
Такође постоје приче да је српски држављанин без икаквих дозвола у Шведској довукао грађевински материјал у своје двориште и започео да зида објекат. Када су га комшије пријавиле, полиција је дошла и привела га истражним органима, али за то дело такође није прописана казна, јер је тако нешто незамисливо да се догоди у скандинавским земљама. И он је, наводно, као и његов комшија риболовац из Црне Горе морао на психијатријске прегледе.
БОНУС ВИДЕО: ЧОВЕКОВ ЖИВОТНИ ВЕК РАСТЕ: Јужнокорејке најдуговечније, а Срби ће живети КРАЋЕ од Хрвата (ВИДЕО)