ПКС обезбеђује сигурне услове пословање за све учеснике на тржишту непокретности
Групација посредника у промету непокретности Србије најбројнија је групација Привредне коморе Србије.
Тренутно у свом чланству има више од 150 регистрованих агенција за промет некретнинама које запошљавају 738 агената са положеним стручним испитом, што чини више од половине укупно запослених агената у Србији.
Основана је 2012. године и од почетка је веома активна у креирању законског оквира, заступању интереса својих чланова, како би се обезбедили сигурни услови пословања за све учеснике на тржишту непокретности. Групација је отворена за нове чланице, под окриљем ПКС, којима пружа могућности:
- да директно учествују у дијалогу са надлежним институцијама и иницирају измене прописа важне за унапређење пословања. Групација посредника у промету непокретности је препозната као проактиван члан у креирању законских и подзаконских аката још од самог доношења Закона о посредовању у промету и закупу непокретности (2013). Сарађује са Министарством трговине, туризма и телекомуникација, Тржишном инспекцијом, Управом за спречавање прања новца и финансирање тероризма, Републичким геодетским заводом, Адвокатском комором, јавним бележницима, банкама као и другим институцијама и пословним удружењима са циљем унапређења професије и пословања, као и обезбеђења сигурности купопродајног процеса.
- да добију правовремене и релевантне информације. Чланови Групације редовно су обавештени о свим променама на тржишту, било да је у питању законски оквир или одређене промене које могу утицати на пословање.
- да се едукују и похађају семинаре, обуке и радионице у организацији ПКС. У 2018. години обуку је прошло више од 300 посредника, 500 агената и овлашћених лица.
- да унапреде стандарде пословања кроз поштовање Кодекса пословне етике посредника у промету и закупу непокретности. Са циљем промовисања етичког поступања и добрих пословних обичаја, јачања професионалног односа и одговорности према клијентима и запосленима, као и узајамног поверења и унапређења квалитета пословања у области посредовања у промету и закупу непокретности Групација је усвојила и примењује Кодекс пословне етике.
Групација има своје органе и тела, Одбору групације и члановима доступни су Саветодавни одбор, Етички одбор и Арбитражна комисија.
Агенције, чланице Групације, регистровани посредници, такође имају законску обавезу осигуравања код осигуравајућих друштава. Ово је нарочито важно зато што пружа додатну сигурност купцима и продавцима, који су клијенти агенција. Путем осигурања клијенти могу наплатити евентуалну штету, што пружа додатну сигурност купцима и продавцима када послују преко регистрованих посредника.
У фокусу активности Групације су дигитализација, умрежавање чланица, едукација, као и борба против сиве економије, јер рад агенција и агената који нелегално послују утичу негативно на развој и квалитет тржишта непокретности и сигурност купопродајног процеса.
Чланови Групације својим клијентима нуде:
- Свеобухватну услугу клијенту. Пружање услуге клијентима и стварање додате вредности за све учеснике на тржишту некретнина. Клијенти се воде кроз све фазе процеса куповине/продаје/рентирања од стране представника агенције.
- Сигурност у реализацији посла. Клијенти су информисани о свим битним елементима у процесу промета некретнине. Сарадња са познатим купцима и продавцима. Нуде се некретнине над којима је могућа потпуна реализација посла. Клијенти су објективно информисани о цени, квалитету и окружењу некретнине. Агенције имају уговоре о сарадњи са адвокатима, чиме су у могућности да пруже и правну подршку реализације посла.
- Штеде време и новац. Познавањем тржишта (понуде и тражње у реалном времену) и процедура омогућава се реализација посла у најкраћем могућем року. Клијенти су упознати са проценама вредности некретнина, адекватним понудама за продају/куповину, као и свим пратећим формалним и прикривеним трошковима. Агенције сарађују са финансијским институцијама и јавним бележницима како би се сви процеси и процедуре најефикасније реализовале.
Тржиште непокретности у Србији
Тржиште непокретности у Србији, посебно у Београду, у експанзији је у протекле две и по године. Од 2016. продаја и куповина станова порасла је за 35 одсто, а од укупног промета, око 21 проценат чине станови купљени на кредит. Цене станова у првом кварталу 2019. године мирују, без показивања тренда раста... Најскупљи су станови у Београду, у просеку око 1.600 евра по метру квадратном, где се и прометује 50 одсто станова у Републици Србији.