ПКС расписала конкурс за обуку стручњака у области дигиталне трансформације предузећа, ево зашто и како да се пријавите
Центар за дигиталну трансформацију Привредне коморе Србије (ПКС) расписао је 4. марта Јавни позив за обуку и сертификацију стручњака у области дигиталне трансформације компанија. Конкурс је отворен до 20. марта, а селекција кандидата биће обављена до 29. марта.
Обука друге генерације консултаната одвијаће се према Програму Центра за дигиталну трансформацију, припремљеним у сарадњи са ПКС и Привредном комором Аустрије. Сви кандидати пролазе обуку за општи модул - експертска анализа, након чега се опредељују за један од три специфична - дигитална трансформација (модели и процеси пословања), Е-трговина/Е-маркетинг и друштвене мреже, ИТ сигурност и заштита података.
Кандидати који са успехом прођу процес сертификације имаће могућност да, као део тима консултаната, учествују у Програму подршке дигиталној трансформацији микро, малих и средњих предузећа.
Процес дигитализације препознат је као кључни глобални тренд у светској економији. Дигитализација није само процес трансформације друштва и привреде у целини, већ и услов опстанка компанија на домаћем и глобалном тржишту. Примена савремених и иновативних технолошких решења, заснованих на ИКТ-у, данас је један од основних инструмената за подизање конкурентности, продуктивности и ефикасности економије у целини.
Истраживања показују да око 60 процената MMSP у Србији нема дигиталну стратегију, док већина под стратегијом сматра набавку најосновније ИТ опреме што је само један сегмент дигиталне трансформације. Глобална искуства указују да је један од предуслова успешне дигиталне трансформације, управо стратешки приступ, као и посвећеност топ менаџмента овом процесу.
Предраг Николић, директор Центра за дигиталну трансформацију, каже да је прошле године обучено 22 људи, а да је план за ову годину обука и сертифоковање још 25.
- То је међународни сертификат 17024 и то су једини људи у Србији који ће имати тај сертификат који је признат глобално. Са тим сертификатом људи могу да врше консалтинг за дигиталну трансформацију у целом свету - каже Николић.
Он каже да чим се заврши обука, Центар за дигиталну трансформацију ће отворити јавни позив за микро, мала и средња предузећа да се пријаве, урадиће селекцију истих где ће консултанти одлазити у предузећа и радити пре свега експертску анализу за пословне процесе предузећа који су приоритетни за дигиталну трансформацију.
- Затим ће на другом нивоу консалтинга писати дигиталну стратегију за конкретно извођени процес из првог нивоа односно анализе. Трећи ниво је имплементација предложених решења из дигиталне стратегије - прича Николић.
Наводи да је дигитализација глобални тренд и да "хтели не хтели, мораћемо томе да приступимо".
- Уколико желите да извозите било шта, услугу или производ, морате да имате e-mail, ако ништа друго. Имамо и примере у производњи где је то већ дигитализовано, у металском сектору и пољопривреди. Постоје процеси који су високодигитализовани као што је снимање дроновима у пољопривреди, где они могу да кажу колики ће приноси бити, да предвиђају метеоуслове - објашњава директор Центра за дигиталну трансформацију.
Николић истиче да се консултанти не запошљавају у Центру за дигиталну трансформацију, већ да им се нуди ангажман када се неко предузеће пријави, а могу да раде и у иностранству.
- Имамо пример да је у Јужној Африци наш консултант одрадио консалтинг за дигиталну трансформацију тамошњег предузећа и они су били презадовољни. ПКС је дигитализовала 27 својих услуга и иде даље у том правцу. У периоду од месец дана ће бити представљена једна платформа која представља следећи корак у дигиталној трансформацији Коморе. Пословна академија ће својим едукативним програмима пружати додатна предавања на тему дигиталне трансформације, а Центар за дигиталну трансформацију у оквиру своје академије коју планира да направи ће пружати едукативне услуге што за појединце, што за фирме - закључује Николић за наш портал.