ПОЧЕЛА СЕЗОНА СУШЕЊА ШЉИВА: Највећи извоз у Турску, произвођачи очекују ДОБРУ ЗАРАДУ
Иако је у појединим крајевима род шљиве био преполовљен, откупна цена раних сорти попут "чачанке" била је ниска и кретала се од махом 10 до максималних 15 динара за килограм, колико су плаћале дестилерије.
Сезона сушења шљиве је почела, код многобројних произвођача у западној Србији сушаре су већ потпаљене, али се произвођачи надају да ће откупна цена бар бити као и прошле године, 90 евроценти по килограму, јер је цена пресне пала на 15 динара.
На око 12 хектара у Бранковини, Александар Лазаревић има близу 4.500 стабала шљиве сорте "стенлеј" и планира да цео овогодишњи род осуши. Забринут је, међутим, јер ниједан откупљивач се још увек није огласио са ценом.
НИЈЕ КАСНО ЗА ЛЕТОВАЊЕ! СЕПТЕМБАР ИДЕАЛАН ЗА КУПАЊЕ У ГРЧКОЈ!
ДРЖАВА ПОМАЖЕ СЕОСКЕ ДОМАЋИНЕ И ЗАНАТЛИЈЕ: Враћа најмање половину уложеног
Нови интервентни откуп: МЕЊАЈУ ЈУНЕТИНУ ЗА КУКУРУЗ
- Већ неколико дана сушимо шљиву, али цене још нема, сви ћуте. Година је за шљиву одлична, а плод идеалан за сушење, јер не иде много килограма свеже за килограм суве. Када би откупна цена сушене била очекивана, сва улагања би се исплатила јер је цена свеже шљиве поново била ниска - размишља Лазаревић.
Воћари који имају сушаре а који претежно гаје "стенлеј" надају се да би сува шљива могла да извуче сезону и покрије уложено, али откупну цену још не знају.
- Иако је род шљиве ове године мањи, квалитет плодова је доста добар и највећа количина раних сорти завршила је у ракији, док је веома мало продато као свеже стоно воће. Овогодишњи род "стенлеја" углавном ће бити осушен, што је добро јер имамо довољно прерадних капацитета.
- Међутим, бојим се да ће бити мала понуда. То ће показати наредни дани, чини ми се да ће бити већа тражња него што имамо шљиве.
- Мислим да ће "стенлеј" својим квалитетом и потражњом да надокнади релативно слабе и мале цене, јер све испод 20 динара је на граници рентабилности - каже стручњак за воћарство Пољопривредне стручне и саветодавне службе Јован Милинковић, објашњавајући да се произвођачка цена шљиве креће од 13 до 15 динара по килограму, "док је све преко 15 динара зарада произвођача која је и тако минимална".
Горан Симић из Горњи Црниљева, који је и сам произвођач шљиве, али је и откупљује у свом крају, каже да је још рано за формирање цене суве шљиве.
- Откупна цена сувих шљива формира се у октобру, када се сагледају сви биланси, утрошци и на крају крајева сама понуда и потражња, нажалост, која је пресудна. За пресну шљиву сада се нуди 15 динара, негде и 13 динара.
- Ми смо прво уговорили откупну цену од 17 динара, што и плаћамо данас некима, јер смо тако уговорили раније, али сада је цена пала на 15 динара - објашњава Симић.
И сам каже да за произвођаче све што је испод 20 динара по килограму није исплативо, али се нада да ће управо то надокнадити сушена шљива.
- Прошле године је откупна цена била 90 центи, надам се да ће ове године остати бар толико. Али опет постоји ту проблем. Прошле године је за килограм суве било потребно 4,5 килограма пресне, а шљива је била само динар јефитнија. Ове године није било кише, шљиве су суве, пуне шећера, па ће за килограм суве бити потребно 3,5 килограма. Међутим, сировина није скупља, тако произвођачи нису на неком добитку, ако цена коначног производа остане иста - додаје Симић.
Бројка је огромна: Шта мислите колико гума се у Србији годишње рециклира?
ШЕСТ МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ЧЕТИРИ КОРИДОРА: Ево колико ће тачно коштати сваки од аутопутева и коридора
ПРИВРЕДНИЦИМА ОГРОМНА УШТЕДА, ВОЗАЧИМА ПРАВО ЗАДОВОЉСТВО: Ауто-пут "Милош Велики" донео многобројне ПРЕДНОСТИ
Иначе, годишња производње суве шљиве креће се око 6.000 тона, од чега се половина осуши на подручју Подгорине.
По подацима Завода за статистику, трећина тог стратешког производа српске националне воћке се извезе, а највећи купци су са подручја Турске, Холандије, Немачке, Чешке и Русије.
Од извоза суве шљиве у 2013. години Србија је приходовала више од два милиона евра, али то је била једна од последњих година успешног извоза.