МОРАТОРИЈУМ НА КРЕДИТЕ ПОЧЕО ДА ИСТИЧЕ Ево када можете очекивати наплату следеће месечне рате
Након престанка мораторијума, клијент наставља редовно да измирује своје обавезе.
Клијентима банака који су у марту прихватили понуду за тромесечни мораторијум, односно застој у отплати кредита, и којима је прва месечна рата стопирана већ крајем тог месеца, ових дана добијају обавештења да им је мораторијум истекао и да већ у јуну могу да очекују наплату наредне рате.
МОРАТОРИЈУМ НА КРЕДИТЕ НИЈЕ БЕСПЛАТАН: Банке и клијенти у Србији чекају да виде ПОСЛЕДИЦЕ ПАНДЕМИЈЕ
ПРВИ ЧОВЕК РАЗВОЈНЕ БАНКЕ САВЕТА ЕВРОПЕ: Србија неће имати велике губитке због пандемије корона вируса
БАНКЕ УПОЗОРАВАЈУ: Хара ПРЕВАРА да вам је легло 100 евра, НА ОВУ ПОРУКУ НЕ СМЕТЕ ОДГОВОРИТИ!
- Застој у отплати кредита наставља се и после 1. јуна и траје све до истека рока од 90 дана од када је почео да производи правно дејство за конкретног дужника, али тачан датум његовог престанка није истоветан у свим случајевима - кажу у централној банци.
То у пракси значи да ако вам је прва рата обухваћена мораторијумом доспевала на наплату 25. марта, друга је била планирана за 25. април, а трећа за 25. мај, па је након тога истекао застој у отплати и 25. јуна биће наплаћена редовна рата кредита.
У другој верзији, ако сте прихватили мораторијум до краја марта, па вам је прва стопирана рата била, на пример, 10. априла, трећа ће бити стопирана 10. јуна, након чега ће вам стићи обавештење од банке, а прва рата коју ћете платити након тога стићи ће на ред 10. јула.
Мораторијум траје 90 дана, а клијенти којима рата доспева баш 90. дана, 30. јуна, треба да провере у филијалама својих банака, хоће ли морати да измире ту рату или не.
Банке и лизинг куће су обавештења о понуди мораторијума биле дужне да објаве на својим интернет страницама у року од три дана од ступања на снагу одлука док је дужник имао рок од десет дана од дана објављивања да ту понуду одбије, а ако то није учинио - сматра се да је понуда прихваћена тог десетог дана.
Након престанка мораторијума, клијент наставља редовно да измирује своје обавезе, према предвиђеном плану, а период отплате фактички се продужава за три месеца.
Без затезне камате
Подсећамо, Народна банка Србије је 17. марта ове године усвојила одлуке којима се прописује застој у отплати обавеза дужника.
Мораторијум је прописан за све дужнике који су то желели (физичка лица, пољопривреднике и предузетнике и привредна друштва), а подразумевао је застој у отплати обавеза по свим основама - било кредита или картица.
Према подацима Удружења банака Србије, свега седам одсто грађана и око 10 одсто привредника одбило је могућност мораторијума. Како кажу, међу средњим, малим и микро предузећима, већи је проценат оних који су прихватили застој у отплати, док је код великих компанија, тај проценат много мањи.
СРБИН ПОБЕДИО БАНКУ: Имао кредит у "швајцарцима", морају да му врате 20.000 евра
Банка Поштанска штедионица данас продужила радно време због исплате помоћи од 100 евра за око милион пензионера
Грађани, више нема забуне! Разрешене дилеме: Стигли одговори на 15 КЉУЧНИХ ПИТАЊА о 100 евра које даје држава
Пријавио се за 100 евра, изашла му ЧУДНА ПОРУКА: Шта да урадите ако вам се ОВО ДЕСИ (ФОТО)
ПИТАЊЕ КОЈЕ МУЧИ МНОГЕ: До када морате да подигнете 100 евра са наменског рачуна?