ПОЧИЊЕ РЕВОЛУЦИЈА ЗА СРБИЈУ: Данас нам стиже делегација ДФЦ у престоницу, а ево и шта то тачно значи
Висока делегација америчке Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) данас би требало да стигне у Београд.
Тиме ће почети и конкретна реализација споразума који је 4. септембра потписан у Белој кући.
Министар финансија Србије Синиша Мали рекао је да ће делегација ДФЦ, на челу са извршним директором Адамом Болером, остати у Србији четири дана, како би се упознали са свим околностима, а да се тиме креће у директно спровођење споразума, што је "политички и економски веома важно".
ИНВЕСТИЦИОНИ БУМ ЗА ЦЕЛУ СРБИЈУ! Почиње реализација споразума из Вашингтона, граде се ауто-путеви!
ЕКОНОМСКА РЕНЕСАНСА: Ричард Гренел сутра иде на југ Србије, а ево кад стиже у Београд
КИНЕЗИ ИСПОД ФРУШКЕ ГОРЕ ГРАДЕ НАЈДУЖИ ТУНЕЛ У СРБИЈИ: Ускоро нам стиже и важан коридор Рума-Нови Сад (ВИДЕО)
Наводећи да ће ДФЦ учествовати у финансирању пројеката из разних области, Мали је рекао да је њихов долазак "велики и снажан моменат за развој не само српске, већ и економије у целом региону".
Економски аналитичари сагласни су да њихов долазак у Београд може значити практично прекретницу у нивоу америчких инвестиција у Србији и на Балкану, те самим тим и нова радна места и додатне приходе у буџет Србије.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж казао је раније да ће отварање канцеларије ДФЦ у Србији донети видљиве и конкретне користи и за економију целог региона – кроз јефтине кредите малим и средњим предузећима, финансирање инфраструктурних и подршку инвестиционим пројектима приватног сектора – од енергетике, преко прехрамбене индустрије и логистике до високих технологија.
Буџет од 60 милијарди евра
Како се наводи на званичном сајту ДФЦ (У.С. Интернатионал Девелопмент Финанце Цорпоратион), ова организација је заправо америчка развојна банка. ДФЦ сарађује са приватним сектором и финансира решења за највеће изазове са којима се земље у развоју суочавају данас.
Улажу у различе секторе, попут енергетике, здравства, кључне инфраструктуре и технологије. ДФЦ такође омогућава финансирање за мале бизнисе и жене предузетнице, како би креирали нова радна места на растућим тржиштима.
Америчка институција даје директне позајмице и гаранције малим и средњим предузећима, подржава технички развој, а пружа подршку и инвестиционим фондовима. Учествује у пројектима у скоро 100 земаља широм света.
Међу највећим пројектима ДФЦ у Источној Европи и Евроазији су ширење трговине и капацитета лука у Грузији, унапређење извоза и безбедности хране у Молдавији, модернизација прехрамбене индустрије у том региону, као и јачање енергетске независности у Украјини.
Како се претпоставља, ова организација има буџет од 60 милијарди евра, а ту корпорацију формирао је лично председник САД. Замишљена је као пандан кинеском пројекту "Нови пут свиле".