ИСПЛИВАЛИ ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ: Највеће светске банке свесно дозволиле криминалцима пребацивање ПРЉАВОГ НОВЦА
ХСБЦ дозволила преварантима да пребаце више милиона долара
Неке од највећих светских банака дозволиле су криминалцима да пребацују прљав новац у висини од око два билиона долара!
БАНКАРСКИ ДИВ ИЗ САД-а ВРАЋА ЉУДЕ У КАНЦЕЛАРИЈЕ: Рад од куће их је превише опустио?
ЕКОНОМСКА РЕНЕСАНСА: Ричард Гренел сутра иде на југ Србије, а ево кад стиже у Београд
КИНЕЗИ ИСПОД ФРУШКЕ ГОРЕ ГРАДЕ НАЈДУЖИ ТУНЕЛ У СРБИЈИ: Ускоро нам стиже и важан коридор Рума-Нови Сад (ВИДЕО)
Како преноси BBC, откривени документи показују како су руски олигарси користили банке како би избегли санкције, које је требало да их спрече да пребаце новац на Запад. То је последње у низу цурења докумената током протеклих пет година којим су разоткривени тајни послови, прање новца и финансијски криминал.
Такозване ФинЦЕН фајлове чини више од 2.500 докумената. Од њих већину чине фајлови које су банке слале америчким властима у периоду између 2000. и 2017. године. У документима се налазе неке од најстроже чуваних тајни међународног банкарског система. Документи показују да је највећа британска банка ХСБЦ дозволила преварантима да пребаце више милиона долара украденог новца широм света, чак и након што је сазнала од америчких истражитеља да је реч о превари.
Амерички "Џеј-Пи Морган" омогућио је једној компанији да пребаци више од милијарду долара преко лондонског рачуна, а да не зна ко је власник. Банка је касније открила да је могуће да је компанија у власништву мафијаша са листе ФБИ десет најтраженијих бегунаца.
Према обавештајном одељењу ФинЦЕН-а, Велика Британија се назива "јурисдикцијом вишег ризика" попут Кипра. То је због броја компанија регистрованих у Уједињеном Краљевству које се појављују у извештајима о сумњивим активностима (САР). Више од 3.000 компанија из Велике Британије именовано је у датотекама ФинЦЕН-а, више него из било које друге земље.
Документа показују и да централна банка Уједињених Арапских Емирата није реаговала на упозорења о локалној фирми која помаже Ирану да избегне санкције. Такође, како се наводи, Дојче банка је премештала прљави новац стечен из организованог криминала, од терориста и трговаца дрогом.
Фајлови показују и да је британски "Стандард чартерд" пребацивао готовину за Арапску банку више од десет година, након што су рачуни клијената у јорданској банци коришћени за финансирање тероризма. Документи су процурели у "Базфид њуз" и подељени су са групом, коју чине истраживачки новинари из целог света, а која их је доставила 108 новинских организација у 88 земаља.
ФинЦЕН је америчка мрежа за истрагу финансијског криминала. То су људи из Министарства финансија САД, који се боре против финансијског криминала. Сумње у вези са трансакцијама извршених у америчким доларима морају да се шаљу ФинЦЕН-у, чак и ако се одвијају изван САД.
Извештаји о сумњивим активностима (САР) пример су како се те сумње бележе. Банка мора да попуни један од тих извештаја ако сумња да се неки од њених клијената послује нелегално, а потом се извештај шаље властима.
Како се наводи, банке би требало да осигурају да не помажу клијентима да перу новац или га премештају на начне којима се крше правила. Према закону, они морају да знају ко су њихови клијенти. Није довољно подносити САР и узимати прљав новац од клијената, очекујући да ће се власти позабавити проблемом.
Уколико имају доказе о криминалним радњама, оне би требало да престану да премештају новац.