Ово је најповољнији вид грејања? И: Није касно ни сад да се обезбедите, једно је сигурно кад стигну рачуни глава вас неће болети
Ове грејне сезоне ће, у односу на прошлогодишњу, загревање домаћинстава, у зависности од енергента који се користи, бити слични јер се цене нису много промениле, неки енергенти су мало јефинији, неки мало скупљи.
Највише новца мораће да издвоје они који се греју на пропан бутан гас и лож уље, као и они који електричну енергију користе директно у грејним телима и котловима, а најмање трошкове имаће они који користе дрва, али у подручјима Србије у којима су цене најповољније, рачуница је Агенције за енергетику Републике Србије.
Наиме, АЕРС сваке године објављује колико је новца потребно за грејање просечно изолованог стамбеног простора. Анализа каже да је за загревање стамбеног простора од 60 квадратних метара на 20 степени Целзијуса у току 16 сати дневно у целом стану, 180 дана у грејној сезони, потребна енергија од око 9.000 kWh. При анализи трошкова енергије за грејање узима се у обзир ефикасност уређаја који се користе.
Дакле, рачуница АЕРС-а каже да ће најниже трошкове енергије за грејање, у тим условима, у овој грејној сезони, а према ценама из прве половине октобра, имати домаћинства која за загревање користе дрва и то у подручјима Србије у којима су цене најповољније. Тако ће у деловима Србије где огревно дрво кошта, рецимо, 6.430 динара по просторном метру и уз услов да домаћинства имају новије пећи чија ефикасност је 65 одсто, трошкови грејања бити 53.000 динара. Знатно веће трошкове - 85.700 динара имаће домаћинства која користе скупље огревно дрво - од 8.800 динара по просторном метру и имају пећи ниже ефикасности. У односу на претходну грејну сезону, цене огревног дрвета су ниже за пет до седам одсто.
Домаћинства која користе пелет ће, ако се овај огрев сагорева у ефикаснијим пећима конструисаним за пелет, имати трошкове од 65.000 динара, што је у поређењу са претходном грејном сезоном мање за 23 одсто. Домаћинства која користе угаљ ће на име трошкова грејања за ову грејну сезону морати да плате од 75.300 до 77.700 динара, зависно од врсте угља који се користи.
Обухваћен само трошак за енергенте
Из АЕРС-а напомињу да ови износи за грејање обухватају само трошкове набавке енергије, односно горива, али не и инвестиционе трошкове, набавку пећи и уградњу инсталација централног грејања, као ни трошкове периодичних прегледа и одржавања.
Они саветују грађане да при избору начина грејања потраже помоћ стручњака, уколико је могуће изолују стамбени простор и промене прозоре, а да приликом куповине пећи и котлова изаберу енергетски ефикасније.
Онима који као енергент користе природни гас, ове грејне сезоне трошкови грејања исти су као и претходне и биће око 59.000 динара. То је, помињу у АЕРС-у, свега 6.500 динара више од трошкова грејања оних који користе дрво по најповољнијим ценама.
Трошкови грејања електричном енергијом такође се нису мењали у односу на претходну грејну сезону. Домаћинства која користе термоакумулационе пећи имаће трошкове од 81.700 динара, али само ако пећи користе искључиво ноћу - онда кад је струја јефтинија. Допуњавање пећи када је киловат скупљи и то свега два сата дневно знатно ће бити скупље јер се трошкови увећавају за 40 одсто и достижу износ од 113.600 динара. Домаћинства која користе електричну енергију директно у грејним телима и котловима за етажно грејање мораће да издвоје око 200.000 динара током грејне сезоне.
Доста новца мораће да издвоје и домаћинства која за загревање користе пропан бутан гас и лож уље. За набавку лож уља биће потребно око 137.000 динара, а за пропан бутан гас 165.000 динара. У односу на претходну годину, цена лож уља мања је 21 одсто, а пропан бутан гас скупљи је око шест одсто.
Србија Данас/Курир