"Ко ће да хапси за биткоине" Посланици започели расправу о криптовалути, поједине изјаве ПОСТАЛЕ ХИТ
Посланици су започели полемику о криптовалутама, а изјаве појединих политичара биле су прави бисери
У Скупштини је на дневни ред дошао и Закон о дигиталној имовини, а расправа посланика о доласку криптовалута у нашу земљу за многе је била и информативна и комична. И док је министар финансија Синиша Мали објашњавао предности "новог дигиталног света", поједини политичари успевали су својим коментарима да издејствују и најпластичнија објашњења, али и да засмеју целу "публику".
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
ВРЕДНОСТ БИТКОИНА ВРТОГЛАВО РАСТЕ: Највећа у историји ове криптовалуте!
НАЈСТАРИЈИ ЗАНАТ ПУНИ БУЏЕТ СРБИЈЕ: Због проституције у српском БДП-у годишње буде 16 МИЛИЈАРДИ ДИНАРА више
Министар Мали је посланицима и јавности покушао да објасни шта су то криптовалуте и како функционише биткоин.
- У развоју дигиталне економије и иновативних делатности креирана је потпуно нова валута. То су криптовалуте, а биткоин је најпознатија. Циљ је да се он искористи као средство плаћања, јер постоји довољна критична маса људи која је то прихватила и кренула да прави алтернативу традиционалним изворима финансирања - рекао је Мали.
Како је објаснио, свако има свој новац.
- Имате више врста - приватне и јавне мреже, потом оне које су под контролом свих учесника или само оних који су умрежени у ту једну мрежу. Није баш тако једноставно објаснити - поручио је министар Мали.
Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма пажљиво је слушао, а потом је желео да сазна нешто више о криптовалутама, па је министра финансија питао шта је то биткоин.
- Желим да вас питам нешто, ја за себе могу да кажем да не знам или да знам... шта је биткоин, чије су то паре? Оде се у банку и на личну карту се подигне новац, без да он има неке књиге, без да се плаћа порез - питао је Марковић.
Мали је Марковићу најпре објаснио да постоје традиционални и алтернативни извори финансирања.
- Ако вам треба кредит, ви одете и узмете кредит у банци, имате новац на рачуну, то је традиционални начин. Онда имамо оне који су креирали нешто ново, нову валуту, имовину, ново средство плаћања. То су криптовалуте, а биткоин је најпознатији - рекао је Мали.
Објаснио је да се појавила критична маса која је то прихватила и кренула да прави алтернативе традиционалним изворима финансирања.
- Није баш једноставно објаснити, али криптовалута припада ономе на чије се име и презиме води. Управо закон о дигиталној имовини регулише ту област на начин на који може да се тргује са тим. Не може да се користи дигитална валута или имовина, а да нисте регистровани и да се не зна са колико криптовалута располажете - рекао је он.
Министар Мали је навео и пример коришћења криптовалуте.
- На пример, имате 100 биткоина и хоће да платите њима - неко то прихвата, неко не. Са новим законом постојаће организације које се баве трговином биткоина – ви размените биткоине код њих и они вама дају динаре и платите оно што треба да платите. Жеља са овим законом је била да се не заостаје за тим растућим сегментом дигиталне економије, то јест, да иновативним, младим људима дамо шансу да ту врсту финансирања искористе овде, не у иностранству - рекао је министар.
Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић нашалио се током дискусије да је веома компликовано све око употребе биткоина и позвао министра унутрашњих послова Александра Вулина да "хапси одговорне".
- Питао сам министра Вулина како ће да хапси нелегално стечене биткоине. Али, то је сада... улазимо у метафизичке расправе, али то данас није на дневном реду - опоменуо је Дачић.
Биткоин руши све рекорде
Најпопуларнија криптовалута данас је достигла свој историјски максимум, пошто је вредност за само један дан скочила скоро 15 одсто, па се јутрос рано трговао на нивоу од невероватних 22.327 долара.
Иначе, цене криптовалута доста осцилирају, па је тако интересантно да је у новембру прошле године један биткоин вредео око 9.500 долара. Ако сте тада у свом крипто новчанику имали један биткоин, данас бисте били богатији за скоро 13.000 долара.
Да су дигитални новчићи будућност верује и наш познати музичар Вукашин Брајић који већ скоро четири године тргује криптовалутама.