ПОЛИТИЧКА НЕИЗВЕСНОСТ БИЛА КОБНА: Економија ЦРНЕ ГОРЕ у паду
Висока инфлација и политичка неизвесност били су главни удар на црногорску економију.
У Пролећној економској прогнози ЕУ за 2023. констатује се да би недавно одржани председнички избори и најављени парламентарни, који су заказани за 11. јун, могли да резултирају стабилнијом политичком ситуацијом.
ДА ЛИ МОЖЕ ДА СЕ УЗМЕ НОВАЦ ДАТ ЗА ДОПРИНОСЕ? Ово је важно да знате - једна грешка може скупо да вас кошта
СА ДОМАЋЕГ ТРЖИШТА СЕ ПОВЛАЧИ ОВАЈ ПРОИЗВОД ЗА БЕБЕ! Постоји ризик од гушења
НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА У СРБИЈИ: Ево колико ћемо плаћати за литар бензина и дизела
Неизвесности, наводи се, ипак остају високе са вероватноћом одлагања процеса реформи и скретања фокуса са непосредних економских изазова. Црногорска економија наставила је да брзо расте у првој половини 2022., што је резултат приватне потрошње и добре туристичке сезоне, наводи се у Пролећној европској економској прогнози за 2023.
Међутим, раст је почео да успорава у другој половини године, за који се предвиђа да ће се наставити у 2023. јер висока инфлација и растући трошкови задуживања оптерећују потрошњу становништва и инвестиције, упркос приметном повецћању плата у јавном сектору, пензија и социјалних давања.
Након снажног раста у првој половини 2022, привреда је успорила у другој половини године, чиме је целогодишњи реални раст БДП-а износио 6,1 одсто. Висока инфлација и политичка неизвесност били су главни удар, наводи се у прогнози.
- У 2022. години, економска активност је била вођена порастом приватне потрошње и извоза, уз користи од мера политике, које су укључивале нагло повећање минималне зараде и укидање доприноса за обавезно здравствено осигурање - наводи се у документу.
Економска активност је, како се констатује, подржана и приливом руских и украјинских држављана и наставком опоравка у туризму. Насупрот томе, бруто инвестиције у фиксни капитал су смањени, док је државна потрошња само незнатно проширена. Повецћање домаће тражње резултирало је брзом експанзијом увоза.
У документу се констатује и да су председнички избори одржани у априлу, док ау ванредни парламентарни избори заказани за јун.
- Иако би могли резултирати стабилнијом политичком ситуације, неизвесности остају високе, са вероватноћом одлагање процеса реформи и скретање фокуса са непосредних економских изазова - истиче се у документу.
Успоравање раста би требало да се настави усред неповратних последица високе инфлације, строжих услова финансирања, и даље високе политичке неизвесности, као и слабије спољне тражње.
ЦЕНА НАФТЕ НА СВЕТСКОМ ТРЖИШТУ У ПАДУ: Шта то значи за Србију?
СТАН НА НОВОМ БЕОГРАДУ ЈЕФТИНИЈИ ОД ОНОГ У БАТАЈНИЦИ: На углу Бежанијске косе и блока 61 - нов стан од 62 квадрата за 72.600 евра
КОНАЧНО ЛЕПЕ ВЕСТИ! Уколико имате кредит - ова одлука НБС директно утиче на вас
- Као резултат тога, економски раст ће бити умерен у 2023. јер ће ови фактори, заједно са базним ефектима, утицати на приватну потрошњу, опоравак инвестиција и извоз туризма. Ипак, раст БДП-а би могао да поврати одређени замах 2024. јер ће капиталне инвестиције вероватно порасти на позадини стабилнијег политичког окружења и стабилизације трошкова финансирања - наводи се у извештају ЕУ.
Предвиђа се да ће се трговински и текући дефицити смањити у 2023. због очекиваног успоравања раста приватне потрошње. Очекује се да цће се спољни дефицити поново повећати у одређеној мери у 2024. након већих инвестиција.
Равнотежа ризика је нагнута ка доле због слабих изгледа раста у ЕУ, растућих трошкова финансирања и утицаја на поверење након политичке неизвесности у земљи.
Банкарски сектор је, како се наводи, добро капитализован и има довољно ликвидности. Међутим, док ће банке наставити да подржавају привреду, растући трошкови задуживања ће смањити потражњу за кредитима у 2023. Очекивано убрзање инвестиција у 2024. могло би подржати кредитну активност, посебно за корпоративни сектор, наводи се у прогнозама, пренео је портал РТЦГ.