ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ У КРАЉЕВУ НАПРАВИЛИ ПРАВИ ПОДВИГ: Поред короне кукуруз посејан на више од 9.000 хектара
Ратари, повртари, воћари и други пољопривредни произвођачи користе сваки тренутак да обаве неопходне послове на својим њивама.
Иако им тренутне околности не иду на руку, јуначки се боре да засеју планиране површине.
На територији Пољопривредне саветодавне стручне службе Краљево, која,поред града Краљева, покрива и општине Рашка, Врњачка Бања и Ивањица, планирано је да се овог пролећа кукурузом засеје 9.140 хектара, сојом 150 и сунцекретом 80 хектара.
ВАЖНА ВЕСТ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Продужава се рок за ПОДСТИЦАЈЕ
ОГРОМНА ШАНСА ЗА СРБИЈУ: Може ли извоз воћа бити "посао века" наше земље
-Сетва је до сада обављена на око 70 одсто планираних површина,што се, с обзиром на све околности, може сматрати правим подвигом. Верујем да ће се сетва кукуруза, завршити до краја прве недеље маја. Ако на неким парцелама буде потребе за пресејавањем,то би требало да се заврши до 15.маја.Ту пре свага мислим на њиве у брдско планинским крајевима, док је сетва у равничарским пределима већ завршена - каже Ненад Нешовић из Пољопривредне саветодавне стручне службе Краљево.
У плану је да се кромпир засади на 1.350 хектара, претежно у ивањичком крају и Рудњанској висоравни. У равничарским пределима садња је у пуном јеку, док би у брдско - планинском подручју сетвени радови могли да потрају и до половине јуна
,-У подголијском крају, на територији општине Ивањица и као и на Рудну, кромпир је најзаступљенији међу пољопривредним културама. На ова два локалитета и делом општине Рашка овог пролећа под кромпиром ће бити између 700 и 800 хектара од укупно 1.350 хектара колико је планирано за садњу на подручју наше Пољопривредне саветодавне стручне службе - истиче инжењер Нешовић.
У пролећним пољопривредним радовима, према Нешовићевим речима, пољопривредници су имали велико разумевање и помоћ Министарства пољопривреде које им је омогућило да преко Управе за заштиту биља дођу до дозвола за рад на на својим парцелама и током забране кретања.
Он тврди да су сви пољопривредници добили потребне дозволе под условом да су поднели захтеве преко Управе за заштиту биља и да су власници регистрованог пољопривредног газдинства.
ЗВАНИЧНО: Ако сте уплатили аранжман до 15. матра ове године, ево шта су агенције дужне да ураде
Да ли се исплати уопште отварати кафиће и ресторане у понедељак? Да ли ће власници дизати цене?
Где је забележен највећи пораст запослених у Србији од почетка 2020. године?