ПОМЕРА СЕ ГРАНИЦА ЗА ОДЛАЗАК У ПЕНЗИЈУ! Ово је важно да знате - НОВИ услов за жене
Буџет пензијског фонда за идућу годину тежак је близу 900 милијарди динара. Од почетка године, фонд је наплатио 13,5 милијади динара доприноса - више од планираног, због чега му је ребалансом смањена дотација.
Уз такво стање финансија усвојене су и измене ПИО закона, по којима од јануара, уз швајцарску формулу, имамо још два модела усклађивања пензија.
Деценију раније, дотација пензија из буџета била је 48 одсто, сада је 11 процената.
- Фонд ПИО од маја није повлачио средства за исплату пензија за категорију запослених. То је јако важно напоменути, јер они чине 85 одсто корисника пензија - истиче Реља Огњеновић, заменик директора Фонда ПИО.
РАТЕ ЗА СТАМБЕНИ КРЕДИТ СКАЧУ! НБС донела олакшице, о овоме водите рачуна: Може бити мач са две оштрице
СРБИЈА БРИНЕ О СВОЈИМ ГРАЂАНИМА! Ово су услови за смањење рачуна за струју, гас и топлотну енергију
ЗАРАДА И ДО 200.000 ДИНАРА МЕСЕЧНО! Тржиште у Србији дивља, а они се највише траже - ово су услови
Чак је у овогодишњем ребалансу буџета, како наглашава Саша Стевановић, државни секретар у Министарству финасија, за 11,5 милијарди смањен трансфер ка пензијско-инвалидском осигурању, односно ка фонду.
- И оно што је јако битно, ових 4,8 милијарди динара, колико је нето ефекат увећане пензије од 9 одсто ће у потпуности бити покривен из доприноса - указује Стевановић.
По ком моделу ће се обрачунавати следеће повишице пензија, укључујући и јануарску, зависиће од тога, који проценат БДП-а одлази на исплату пензија.
У овом тренутку удео пензија у бруто домаћем производу је 9,3 одсто. То значи да је најављена јануарска повишица пензија базирана искључиво на усклађивању пензија са растом зарада. У ситуацији када је тај удео између 10 и 10,5 одсто, на снази ће бити садашња швајцарска формула, по којој плате и цене подједнако утичу на повећање пензија.
Ако расходи премаше 10,5 одсто, пензије ће се усклађивати искључиво с кретањем цена.
- Овај механизам такозване надограђене швајцарске формуле замишљен је тако да може да издржи не само следећу годину, већ и пар следећих деценија - каже члан Фискалног савета Никола Алтипармаков.
Када је започела реформа пензијског система, имали смо готово исти број рпензионера и радника, данас, на једног пензионера долази 1,8 запослених.
Помера се граница за старосну пензију
Граница за одлазак у старосну пензију код жена помера се за два месеца, тако да је услов за жене у 2023. години 63 године и шест месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Код мушкараца и даље важе исти услови – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања. Закон прописује померање старосног услова за жене све до 2032. године када ће услови за оба пола бити изједначени, 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Осим овог основа за старосну пензију, осигураници оба пола могу то право остварити са навршених 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота.
За остваривање права на превремену старосну пензију, од 1. јануара 2023. године мушкарцима ће бити потребно 40 година стажа осигурања и 60 година живота, а женама најмање 40 година стажа осигурања и 59 година и шест месеци живота.
У овом случају пензија се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију у тој календарској години, а максимално 20,4 одсто. Померање услова за одлазак у превремену старосну пензију предвиђено је до 2024. године, када ће за остваривање ове врсте права за оба пола бити потребно 60 година живота и 40 година стажа осигурања.