ДЕМОКРАТСКО УТОЧИШТЕ ЗА КРИМИНАЛЦЕ: Највећа пореска оаза у Европи поново у центру пажње
Међу компанијама регистрованим у овом својеврсном пореском рају, 90 одсто је у власништву нерезидената
Пореска политика Луксембурга поново је изазвала пометњу. Истрага медија OpenLux проверила је 140.000 активних компанија, фондова и фондација регистрованих у Луксембургу и пронашла низ контроверзних веза.
Новинари истраживачких медија, укључујући Ле Монд (Ле Монде) и Зидојче цајтунг (Süddeutsche Зеитунг), издвојили су Луксембург као изврсно пореско уточиште за ултрабогате, као и за бројне криминалце и злочинце. Али, то је Западна Европа, ту пуца од демократије, па је онда то дозвољено, зар не? Или можда ипак није...
КИНЕЗИ БРИЉИРАЛИ У СРБИЈИ ПРОШЛЕ ГОДИНЕ: 151 милион долара уложен у машине и опрему
ВЕЛИКЕ ВЕСТИ ЗА НАЈСТАРИЈЕ ГРАЂАНЕ: Почела исплата увећаних пензија, коме новац стиже сутра?
СТИЖЕ НОВА ПОМОЋ ЗА ГРАЂАНЕ! Председник Вучић саопштио одличне вести
Било како било, међу компанијама регистрованим у Луксембургу, 90 одсто је у власништву нерезидената. Новинари су открили бројне власнике предузећа сумњиве репутације, попут трговца оружјем, шефа руске мафије и људи повезаних с италијанском мафијом Ндрангета.
Медији су такође навели да је 15.000 инвестиционих фондова са седиштем у Луксембургу; то су фондови који улажу у деонице, обвезнице, некретнине и другу имовину у име својих власника. Регистровани фондови у Луксембургу управљају имовином већом од 4,5 трилиона евра. Будући да је власништво над њима често распршено, имена власника тих средстава стога су скривена.
Као одговор, влада Луксембурга оптужила је медије за ширење неутемељених оптужби.
- Луксембуршко законодавство у потпуности је у складу с европским и међународним прописима - рекли су из владе.
А баш би било очекивано да су рекли: Да, да, ми подржавамо криминалце... Овако је скроз у реду - нисмо ми, мајке ми - и то је то, верујте нам на реч...
Луксембург се нашао у центру пореске афере још 2014. године, када су медији открили посебно повољне услове за компаније које би ову земљу изабрале за своју пореску основицу. Скандал је довео до неколико реформи, укључујући закон из 2018. према којем је држава отварала јавне евиденције и разоткрила људе иза сламнатих компанија. Управо су ти записи били основа новог новинарског истраживања.
Европска комисија такође је одговорила на открића, наводећи да ће наставити јачати своје напоре у овој области.
- Такве истраге важан су податак који доводи до промјена откривањем недостатака у систему - изјавила је портпаролка Брисела Марта Вијећорек.