Постигнут ДОГОВОР: Србији нови аранжман с ММФ
Тим ММФ, који је предводио Џејмс Роуф, посетио је Београд у периоду од 11. до 13. јуна 2018. године
Шеф Мисије ММФ-а за Србију Џејмс Руф изјавио је да је са властима Србије постигнут договор о новом аранжману са том међународном финансијском институцијом.
Прочитајте и:
Реч је о макроекономским политикама и реформама које треба да подржи ПЦИ, нови инструмент који је ММФ увео током 2017. године у циљу пружања подршке земљама као што је Србија, за које би био користан оквир политика предвиђен програмом ММФ-а, али којима није потребна финансијска подршка ММФ-а.
Програм подржан од стране ПЦИ има за циљ одржање макроекономске и финансијске стабилности и остваривање напретка у реализацији амбициозног плана структурних и институционалних реформи ради подстицања брзог и инклузивног раста, отварања нових радних места и подизања животног стандарда.
- Под овим политикама, макроекономски изгледи Србије су и даље добри. Раст је достигао 4,6 процената међугодишње у првом кварталу, и очекује се да ће достићи најмање 3,5 процента у овој години. Инфлација је и даље ниска и процењује се да ће бити око 2 процента до краја 2018. године, захваљујући подршци одговарајуће монетарне политике Народне банке Србије - навео је Руф, саопштено је из ММФ-а.
Како је објаснио, фискална политика под окриљем ПЦИ има за циљ очување позитивних резултата које није било лако постићи, у циљу обезбеђења стабилне силазне путање јавног дуга, уз пружање подршке бржем одрживом расту.
- Очекујемо да ће јавне финансије и ове године забележити суфицит. Од 2019. године па надаље, циљ програма је низак укупни дефицит, што би довело до смањења јавног дуга на ниво испод 50 процената БДП-а до краја програма и обезбедило би простор за повећање капиталне потрошње, као и за одређена таргетирана смањења пореског оптерећења привреде и рада. Такође би омогућило укидање привремених смањења пензија из времена кризе, као и прелазак на нови систем зарада у јавном сектору, уз обезбеђење да не порасте удео масе пензија и плата у БДП-у - навео је Руф.
Према његовим речима, програм ће подржати свеобухватан пакет реформи државне управе.
- Завршетак реформи система запошљавања и зарада биће од кључне важности за унапређење ефикасности јавних служби и обуздавање текуће потрошње. Бољи оквири за управљање јавним инвестицијама ће утицати на боље извршење и смањење недостатака у јавној инфраструктури. Реформа пореске администрације ће помоћи да се повећа ефикасност наплате пореза и унапреди пословна клима. Јачање фискалних правила ће обезбедити одрживост буџетске политике на средњи рок - рекао је шеф Мисије ММФ за Србију.
Руф је навео и да је постојећи оквир за таргетирање инфлације и даље одговарајући у смислу одржавања стабилне инфлације и апсорпције екстерних шокова.
- ПЦИ има за циљ даље јачање координације са Управом за јавни дуг у сврху управљања ликвидношћу и промовисање динаризације. Реформе надзора и регулације у финансијском сектору фокусираће се на унапређење отпорности, пуно усклађивање са стандардима ЕУ и завршетак реформи државних финансијских институција. ПЦИ ће такође подржати власти Србије у напорима да се позабаве утврђеним слабостима оквира за спречавање прања новца и финансирања тероризма - рекао је.
- Примена свеобухватног пакета структурних и институционалних реформи има за циљ унапређење пословног окружења ради пружања подршке бржем привредном расту предвођеном приватним сектором. Приоритети у погледу политике укључују борбу против сиве економије, даље повећање учешћа у радној снази, реформисање или изналажење трајног решења за јавна и државна предузећа, и унапређење квалитета и транспарентности државне статистике“ -рекао је Руф.
Тим ММФ, који је предводио Џејмс Роуф, посетио је Београд у периоду од 11. до 13. јуна 2018. године ради завршетка разговора о програму власти Србије који се тиче економских реформи који би подржао ММФ кроз Инструмент за координацију политика (ПЦИ) у трајању од 30 месеци. Разматрање на Извршном одбору је оквирно планирано за средину јула.