Потрага вредна неколико хиљада евра: Откривено благо Засавице
Разоткривене тајне специјалног резервата природе
У склопу истраживања на подручју Специјалног резервата природе Засавица последње две године пронађено је пет врста тартуфа.
Прочитајте и:
Једна од њих је сасвим нова у Србији.
Ова најскупља печурка - бели тартуф, који носи назив gymnomyces xanthosporus, откривена је у приобаљу шума јасена и храста, баре Засавица, и спада у листу угрожених врста у западним европским земљама. Може се наћи у стаништима која су подложна деградацији.
Четири врсте ове, како је још зову, ''златне'' гљиве, присутне су већ на територији Србије, уз реке Саву, Дунав, Тису и Мораву, али се налазе и у зони храста, граба и букве. Појава нове врсте пријатно је изненадила све у овом природном добру.
- Најбоља врста пса за лов на тартуфе је лагото ромањоло, којег смо и ми користили. Међутим, он мора да прође обуку која и није баш јефтина, кошта и преко 1.000 евра - каже Михајло Станковић, истраживач и стручни сарадник у овом резервату природе.
Како наводи, тартуфи јесу на цени, али се треба добро намучити да би се сакупио килограм.
- Њихова грамажа по комаду се креће од 10 до 15, а неки су и од 50 до 100 грама. Наравно, и они су подељени по класама, које одређују праву вредност, а то су најчешће кора, величина и изглед. Црни су много јефтинији и њихова цена је око 50 евра за килограм, док бели достижу суму од неколико хиљада евра - каже саговорник, наглашавајући да је управо због велике тржишне вредности све више трагача за овом гљивом, који се могу наћи по Срему и Фрушкој гори.