ПОВРАТАК НА НОРМАЛУ 2022. ГОДИНЕ? Николић: Требало би да се зна чиме привреда располаже у следећој години
Николић је изјавила да ће повећање пензија много значити пензионерима, јер око милион људи прима око 25.000 динара или испод тога, поготово пензионери из сектора пољопривреде.
У петак су донете нове економске мере - одлучено је да 17. и 18. децембра милион и 720.000 пензионера добије једнократну помоћ од 5.000 динара. Од 1. јануара пензије ће бити повећане за 5,9 одсто. Радојка Николић, главна и одговорна уредница магазина "Бизнис" и "Економетра" рекла је да ће то доста значити пензионерима. Напомиње и да се повратак на нормалу може очекивати 2022. године.
Следе још веће донације: Меридиан помогао Влади Црне Горе и читавом региону
ЗА ПРИВРЕДУ И ГРАЂАНЕ 700 МИЛИЈАРДИ: Србија се јуначки ухватила у коштац са короном
ШТА ЋЕ БИТИ СА СКИ-СЕЗОНОМ У СРБИЈИ? Министарка послала важно упозорење након шокантних слика (ФОТО)
Николић је изјавила да ће повећање пензија много значити пензионерима, јер око милион људи прима око 25.000 динара или испод тога, поготово пензионери из сектора пољопривреде. Она је подсетила да ће пензије бити повећане од 1. јануара, али ће бити исплаћене у фебруару.
- Просечно ће бити преко 1.600 динара повећање - каже Николићева.
Према њеним речима, Србија још није донела мере за 2021. годину.
- Мислим да је то велики проблем, јер су земље у региону, Хрватска и Словенија, већ донеле мере. Сада би већ привреда требало да зна чиме ће располагати у следећој години. Ми имамо у буџету издвојена средства од 160 милијарди динара где се каже да су то средства за субвенције, али није таргетирано на кога се односи, претпоставља се да је то за домаће и стране инвеститоре и за привреду - наглашава Николићева.
Словенија је, наводи, 24. новембра заокружила свој сет мера, одлучили су да дају повољне кредите пољопривреди, да онима који су остали без посла дају једну просечну плату, и дају субвенције онима који имају проблема у пословању. То је само део пакета мера.
- Хрвати су пре неколико дана усвојили пакет мера који се односи на повољне кредите, на плаћање дела фиксних трошкова свима који су оштећени. У буџету није дефинисано тачно колико ће ко добити. Сви би требало да буду са тим начисто ко колико добија, поготово имајући у виду почетак следеће године и оне којима истиче мораторијум. То је требало да се донесе. Значајан број људи је у паници. Кредите је узело око 235.000 предузећа, и то је око милион запослених унутра, ако банкротира 10 одсто 100.000 људи биће у проблему - указује Николићева.
Немачка је, наводи, издвојила 80 милијарди за следећу годину за помоћ привреди, али је издвојила и за 2022. још 30 милијарди евра.
Важно је, наводи, да се тачно циља на оне који су угрожени и којима је значајно пао обим промета или прихода.
Повратак на нормалу се, истиче, може очекивати тек 2022. године.
- Све смо ближи тој процени - указује Николићева.