НИСУ НАМ СВИ ЗАТВОРИЛИ ВРАТА: У ових 13 држава ЕУ грађани Србије могу да путују под одређеним условима
Ево која правила важе за вакцинисане и невакцинисане путнике
Након одлуке амбасадора Европске уније донете прошле среде, Савет ЕУ је јуче и званично ажурирао листу "епидемијски безбедних" трећих земаља за путовања, на којој се више не налази и Србија.
Са нове листе су, поред Србије, уклоњени Јапан, Албанија, Јерменија, Азербејџан и Брунеји. У саопштењу Савета ЕУ наводи се да неесенцијална путовања у ЕУ из земаља или ентитета, који нису наведени на листи "подлежу привременим ограничењима", али и да то не прејудицира могућност држава чланица да укину привремена ограничење неесенцијалних путовања у ЕУ за "потпуно вакцинисане путнике".
Важна животна одлука: Како направити прави избор који гарантује успех?
"СИТУАЦИЈА ЈЕ ОЗБИЉНА, ИМАЋЕМО ПРЕКО 8.000 ЗАРАЖЕНИХ" Кризни штаб ЗАХТЕВА ковид пропуснице
ДА ЛИ МОЖЕТЕ ДА СЕ ЗАРАЗИТЕ АКО СТЕ ПРИМИЛИ ФАЈЗЕРА? Струка дала коначан одговор
Савет ЕУ наглашва да се листа усваја у форми препоруке за земље чланице и да ће наставити да се ревидира сваке две недеље.
Међутим, и поред ових препорука, многе земље чланице Уније задржале су (за сада) исте услове као и пре, што значи да наши грађани у те државе ЕУ могу путовати под истим условима као док је Србија била на зеленој листи.
Од 27 земаља чланица ЕУ, Румунија, Кипар и Аустрија пооштрили су услове уласка, док чак 13 земаља није мењало режим уласка који се углавном базира на сертификату о вакцинацији или негативном тесту. Детаљније о уласку у чланице ЕУ прочитајте у наставку.
Грађани Србије могу у Бугарску уколико поседују документ о потпуно завршеној вакцинацији против ковида; негативан ПЦР тест (не старији од 72 сата) или негативан антигенски тест (не старији од 48 сати) или да потврдом о прележаној болести (важи од 11. дана од негативног теста, па до 180 дана).
Држављани Србије могу да уђу у Хрватску уз сертификат о вакцинацији (не старији од 270 дана) - вакцине које се признају су: Фајзер, Модерна, АстраЗенека, Спутњик В, Синофарм); негативан ПЦР тест (не старији од 72 сата) или негативан антигенски тест (не старији од 48 сати); потврду о прележаном ковиду (важи од 11. дана од негативног теста, па до 270 дана).
Деца млађа од 12 година која путују у пратњи родитеља/старатеља изузета су од обавезе предочења негативног резултата теста или самоизолације уколико родитељи/старатељи испуњавају горе наведене услове.
За улазак у Данску потребан је негативан ПЦР или антигенски тест, не старији од 48 часова, као и попуњен образац у вези са тестирањем; потврда о прележаном ковиду старија од 14 дана и не старија од 12 недеља; потврда о потпуној вакцинацији за вакцине које је одобрила Европска агенција за лекове (Модерна, Фајзер/Бајонтек, АстраЗенека и Јансен).
Естонци траже доказ о потпуној вакцинацији (прихватају се све вакцине признате у Србији); негативан ПЦР тест не старији од 72 сата или антигенски тест не старији од 48 сати; доказ о прележаној инфекцији у последњих 6 месеци. За лица која путују са негативним тестом, обавезна је самоизолација у трајању од 10 дана по уласку у Естонију. Самоизолација може бити скраћена тестирањем у Естонији, најраније 6 дана по доласку.
Французи признају потврде оних који су вакцинисани цепивом Фајзер/Бајонтек, Модерна, АстраЗенека и Јансен; Лица која нису вакцинисана или су вакцинисани вакцинама Синофарм или Спутњик морају да предоче доказ о неодложном разлогу путовања у Француску, као и негативан ПЦР тест не старији од 72 сата или антигенски тест не старији од 48 сати. Деци до 12 година није потребан тест.
Услови за улазак у Грчку су, за сада неизмењени: потврда о вакцинацији (признају се све вакцине из Србије), негативан ПЦР (не старији од 72 сата) или антигенски тест (не старији од 48 сати); потврда о прележаном ковиду издата 30 дана након првог позивитног теста и важи 180 дана. Деци до 12 година није потребан тест. Грчка пак, задржава право да насумично тестира и вакцинисане, и невакцинисане путнике.
У случају позитивног теста код невакцинисане особе, обавезна је кућна изолација од 10 дана у објекту по избору путника или оном који буду одредили грчки надлежни органи (о трошку грчке државе).
Вакцинисани путници који буду позитивни на брзом тесту, подлежу карантину у трајању од 7 дана и последњег дана карантина бивају тестирани ПЦР тестом.
Услов за улазак у Литванију је Зелени сертификат који доказује да је прошло минимум 14 дана од обављене потпуне вакцинације, вакцином која је дозвољена за употребу у Европској унији (Фајзер/Бајонтек, Модерна, АстраЗенека, Јансен).
Уколико су држављани Србије вакцинисани вакцином која се у Литванији не прихвата, или нису уопште вакцинисани, потребно је да пре пута у ураде ПЦР тест (не старији од 72 сата) или антигенски тест (не старији од 48 сата). Особама које немају наведена документа одређује се карантин у трајању од 10 дана. Карантин се може скратити тек након што се у изолацији у Литванији проведе седам дана, када се ради ПЦР тест.
Свим путницима се препоручује, уколико су у могућности, да поред наведене обавезне документације, са собом понесу позивно писмо литванског правног или физичког лица или неки други документ (потврда о родбинској вези са држављанком Литваније, потврда о школовању, лечењу, спортском такмичењу и сл.) у којем су наведени оправдани разлози за пут у Литванију.
Држављани Србије могу да уђу у Луксембург, у складу са општим условима за путовање. Уколико се путује ваздушним путем, приликом укрцавања обавезно је приложити доказ о пуној имунизацији вакцином одобреном од стране Европске агенције за лекове (АстраЗенеца, BioNTech/Fajzer, Janssen и Модерна); доказ о прележаној болести у претходних шест месеци; негативан ПЦР, ТМА или ЛАМП тест (не старији од 72 сата) или брзи антигенски тест (не старији од 48 сати). Резултат мора бити преведен на један од службених језика Луксембурга или на енглески језик. Транзит је дозвољен без поседовања негативног ПЦР теста.
Државни Србије могу на Малту уколико поседују српски Зелени сертификат са читљивим QR кодом; негативан ПЦР тест (не старији од 72 сата) уз обавезан карантин у хотелу одређеном за ту намену од стране Републике Малте о личном трошку (100 евра ноћ, укључен доручак) у трајању од 14 дана.
За децу од 5 до 11 година, уколико су у пратњи родитеља који поседују једну од напред наведених потврда, довољан је негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата (није потребан деци млађој од 5 година).
Грађани Србије могу у Холандију уз потврду о вакцинацији (Фајзер, АстраЗенека, Јансен, Модерна, Ковишилд, Синофарм и Синовак); негативан ПЦР тест (не старији од 48 сати) или антигенски тест (не старији од 24 часа).
Држављани Србије могу да уђу у Португал уз негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата или уз брзи антигенски тест (ТРАг), не старији од 48 сати, који је у складу са стандардима Комитета ЕУ за здравствену безбедност (више детаља се може пронаћи на следећем линку). За децу до 12 година старости не постоји обавеза презентовања теста. Путници у транзиту су такође у обавези да имају тест.
За улазак у Словенију потребан је Зелени сертификат о вакцинацији (Фајзер, Модерна, Спутњик В, Janssen, Синовак, Синофарм, АстраЗенека) - овде можете детаљније погледати услове важења вакцина; негативан ПЦР тест (не старији од 72 сата) или антигенски (ХАГТ) не старији од 48 сати; потврду о прележаном ковиду (тест старији од 10 дана, важи шест месеци).
Држављани Републике Србије који путују директним летом могу да уђу у Шпанију само са QR кодом, који могу добити путем следећег линка www.spth.gob.es. Уколико путници немају директан лет за Шпанију и транзитирају кроз трећу земљу, обавезно је да провере услове транзитирања кроз ту земљу.
Шпанија је од 7. јуна поново отворила своје границе за путнике вакцинисане против коронавируса, који долазе из ЕУ, трећих земаља или земаља повезаних Шенгеном.
Путници који долазе у Шпанију и имају сертификат о имунизацији вакцином коју признају ЕУ и СЗО, могу слободно ући у земљу. То су вакцине Фајзер/Бајонтек, АстраЗенека, Синофарм, Модерна и Džonson&Džonson.
Невакцинисани морају имати негативан ПЦР или антигенски тест, не старији од 72 сата.
Већина наведених земаља тражи да попуните Passenger Лоцатор Форм који можете наћи на званичном сајту амбасаде земље у коју путујете.