БДП Србије у трећем кварталу биће бољи од очекиваног: Ускоро стиже и процена ММФ-а
Професор Савић мисли да би буџет за идућу годину требало да буде развојан и да уз скроман дефицит обезбеди даљи просперитет спрске привреде
Председник Савета гувернера НБС и професор Небојша Савић очекује да ће привредни раст Србије у трећем кварталу бити бољи него што се очекивало и да на то указује податак да је у првих осам месеци пад у индустријској проиводњи био свега 0,7 одсто у односу на исти прошлогодишњи период.
ТВИТ КОЈИ ЈЕ СРУШИО БЕРЗУ: На објаву Трампа да је позитиван на корону Дау Џонс потонуо за скоро 400 поена
СВЕ МАЊЕ СРБА ОДЛАЗИ У НЕМАЧКУ: Нови подаци показали драстичан пад исељења, чак их и Хрвати заобилазе
БДП у 2019. био 5.417 милијарди динара: За 6,8 одсто већи него у 2018. години
- Међународне финансијске институције и даље држе пројекцију за БДП Србије на око минус три одсто за ову годину, али мислим да ће ова последња кретања ићи у правцу да и они коригују своје процене - рекао је Савић.
Додаје да ће подаци о БДП-у Србије у трећем кврталу бити објављени за неколико недеља.
- Србија се налази у релативно добром положају с обзиром на глобалне околности, пандемију и дубоку рецесију у светској привреди. Српска привреда успева добро да се бори са овим околностима - казао је Савић.
Подсећа да је Србија завршила 2019. годину са растом од 4,2 одсто и да је у првом кварталу имала раст од пет одсто, али да је уследио пад у другом кварталу који је, ипак, био мањи него што се очекивало. Србија, истиче, има добре изгледе за следећу годину и сви нам предвиђају високе стопе раста од око шест одсто, за сада.
Коментаришући предстојећу онлајн посету Мисије ММФ-а од 5. октобра, Савић подсећа да Србија има са ММФ-ом саветодавни аранжман ПЦИ, са циљем да се настави раст и задржи макроекономска стабилност.
- Србија се налази при крају тог програма, који се окончава у јануару 2021. године и мислим да ће оцена ММФ-а бити веома позитивна - каже Савић.
Додаје да ће важан део разговора са Мисијом ММФ-а бити постављање буџета за идућу годину, који треба да буде и даље развојан и да уз скроман дефицит обезбеди даљи просперитет спрске привреде.