ПРЕТРПАНИ ПРОШЛОГОДИШЊИМ МОДЕЛИМА: Продаја у тржним центрима драстично опала због ковида, сада нас чекају снижења?
И аутлет центри у паници
Широм Европе већ се најављују велике распродаје, јер трговцима не одговара да им прошлогодишња роба стоји у магацинима и чека наредну сезону за продају.
Слично је и у Србији, пад цена гардеробе је известан, али као што смо већ навикли, не у обиму и процентима као у развијеним европским земљама. У свету су распродаје већ кренуле, а али "пик" тек треба очекивати.
ДЕМОКРАТСКО УТОЧИШТЕ ЗА КРИМИНАЛЦЕ: Највећа пореска оаза у Европи поново у центру пажње
ВЕЛИКА ПОМОЋ ЗА СРПСКА СЕЛА: 500 милиона динара издвојено за посебне групе грађана
ПАО БИТКОИН! Јутрос на историјском максимуму, сад вредност криптовалуте НАГЛО опала
Консултантска фирма McKinsey процењује да глобална вредност непродате одеће у продавницама и складиштима износи између 140 и 160 милијарди евра.
То је двоструко више од уобичајених нивоа. Неки велики западни трговци одећом истичу како се "гуше" у залихама прошлогодишње одеће која би уобичајено била распродата током јесенских и зимских снижења.
Куповина одеће и обуће у Србији, само у марту прошле године пала је за 54 одсто, а за додатних 20 процената у априлу. Широм света продаја је пала и до 90 одсто током прошле године, а иако су многи једва чекали поновно отварање бутика, купци ни тада нису похрлили у њих.
Напротив, многи се боје кризе те управо на овим стварима покушавају да уштеде новац.
Из Удружења трговаца Аустрије истичу да се у складиштима ланаца који продају одећу нагомилало више од 50 милиона непродатих артикала, који ће после откључавања морати да се продају.
Такође, један од примера је и ирска малопродаја брзе моде, заступљена широм Европе, а која је истакла да ће ставити непродату одећу за јесен и зиму, у вредности од 200 милиона фунти у складишта да би покушали да их продају касније ове године.
С друге стране, то што је лоше по трговце, добро је за грађане, јер ће "откључавање донети распродаје", наглашавају у аустријском Удружењу.
Сматрају да оно што буде преостало од зимске робе биће продато у аутлет продавницама или донирано хуманитарним установама, јер не верују да ће се трговци одлучити да ту робу оставе у складишту до наредне сезоне.
Професор на Економском факултету у Београду, Горан Петковић истиче да је за произвођаче и трговце у Европи просто неприхватљив пословни модел да прошлогодишњу робу остављају за продају у наредној сезони.
- То се у тим земљама сматра погубним за имиџ продавнице - да се затекну прошлогодишњи модели, те они морају да оду у аутлет центре. Сада су и аутлет центри затрпани, јер се ни тамо није продавало, па сада вероватно планирају како знају и умеју да распродају те се стога и очекују распродаје - каже Петковић.