ПРИВРЕДНА КОМОРА СРБИЈЕ У БЕРЛИНУ: ЕУ је НАЈЗНАЧАЈНИЈИ спољнотрговински партнер Србији!
Важни разговори...
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је данас у Берлину да што брже наша земља буде напредовала у процесима регионалних и европских интеграција, усвајала европске вредности, стандарде и пословне моделе, то ће и Србија и Западни Балкан и Европа бити и стабилнији и конкурентнији.
- Свако успоравање или евентуално заустављање тог процеса значило би пропуштену шансу и за привреде региона, али и за европску економију“, поручио је Чадеж на скупу посвећеном европским интеграцијама Србије - саопштила је ПКС.
Чадеж је на панел дискусији, коју су поводом Дана државности, организовали Амбасада Србије у Берлину и Форум Србија - Немачка, указао на велику међусобну упућеност привреда Европске уније и западнобалканских земаља.
СЛАМКА ЗА СПАС: Ко би Грцима могао да отплати дуг?!
- Европска унија је најзначајнији спољнотрговински партнер и Србији и региону. Западни Балкан три четвртине своје спољнотрговинске размене остварује са ЕУ, највећи део инвестиција у регион стигао је управо из Европе и европске банке чине окосницу наших банкарских система. Србија је прошле године 66 одсто свог укупног извоза пласирала на тржиште Европске уније, 63 одсто одсто увезене робе купила је из земаља чланица ЕУ, а европске компаније инвестирале су 73 одсто свих страних директних улагања у српску привреду", навео је Чадеж.
Са напретком у европским интеграцијама, по речима председника ПКС, наша економија унапређује своје капацитете да више производи и извози, технолошки се осавремењава, постаје конкурентнија и продуктивнија, отвара нова радна места и постаје способнија да се након уласка у ЕУ успешније избори са конкуренцијом на јединственом европском тржишту и постане равноправан партнер европским компанијама.
ЧАДЕЖ: У Казахстан смо дошли са конкретним пројектима
Истовремено, заједничко европско тржиште отвориће веће извозне шансе и нове могућности за сарадњу и партнерства, од чега ће највеће користи и највеће шансе за успех имати најконкурентније компаније, нагласио је Чадеж.
У прилог тврдње да ће корист бити обострана за нове и за старе чланице, Чадеж је навео пример Пољске, која је у првих десет година чланства, утростручила извоз у ЕУ, да би већ 2014. године свако треће мало и средње пољско предузеће постало извозник, али и Аустрије, чија привреда је, захваљујући чланству у ЕУ, сваке године остварила уштеде између две и четири милијарде евра, при чему, према анализама аустријске привредне коморе, допринос чланства ЕУ бруто домаћем производу те земље износи око један одсто.
Велике компаније из Немачке, која је, посматрано по појединачним земљама, у врху листе економских партнера и Србије и других западнобалканских економија и у трговини и у инвестицијама, данас имају произвођачке капацитете свуда по Европи, које успешно интегришу у своје ланце, уз минималне трошкове, дајући истовремени снажан допринос извозном учинку и напретку земаља у којима послују.
ВУЧИЋ: Јавни дуг Србије 70 одсто БДП-а
За мале националне економије на Западном Балкану, по мишљењу Чадежа, регионалне интеграције, инфраструктурно повезивање уз подршку Европске уније, јачање сарадње кроз отклањање баријера у међусобном пословању, побољшање амбијента за пословање и инвестирање и повезивање пословних заједница, предуслов је и саставни део успешних европских интеграција регона.
У томе, подсетио је, значајну улогу имају привредне коморе, окупљење у Коморском инвестициону форуму Западног Балкана под окриљем Берлинског процеса.
- Та иницијатива ужива снажну политичку подршку Европске уније, јер доприноси стабилности региона, али и Европе и јачању капацитета западнобалканских економија да се брже и успешније укључе у заједничко европско тржиште. Тако данас, осим о агенди за инфраструктурно повезивање, можемо да говоримо и о агенди за регионалну економску интеграцију, о пројекту један регион - једна економија, јер на тај начин нас уосталом посматрају и инвеститори и пословни партнери из Европе. Нико на Балкан неће доћи због малих, расцепканих тржишта, већ због региона у целини са 30 милиона потрошача, пручио је Чадеж.
ЧАДЕЖ: Помак у економским односима са Албанијом важан и за регион
У дискусији о европској будућности Србије и региона, шансама и изазовима процеса европских интеграција, одржаној у немачкој Комерц банци, учествовали су и Ана Брнабић, министарка за државну управу и локалну самоуправу у Влади Србије, др Кристијан Хелбах опуномоћеник за Југоисточну Европу, Турску и државе ЕФТА у немачком Министарству иностраних послова, др Милица Увалић професор на Универзитету у Перуђи, др Душан Рељић, шеф бироа Фондације за науку и политику (SWP) у Бриселу, и др Томас Нарбесхубер, извршни директор компаније БАСФ за Југоисточну Европу.