Промена закона: Лиценца само агенцији са депозитом од 100.000 евра
Надлежни разматрају две опције!
Да не би сваког лета хиљаде ни кривих ни дужних туриста извисило за путовање због преварантских туристичких агенција, држава да нађе механизме којима ће регулисати тржиште и донесе ригорозне законе који би увели ред у овој делатности!
Прочитајте и:
Ово би могло да се уради увођењем високих банкарских гаранција - од милион евра и повећањем износа осигурања на суму која би са сигурношћу могла да обештети све путнике уколико би дошло до отказа путовања.
Обавезан депозит
Министар туризма Расим Љајић каже да има вољу да уведе ред у ову област и да су измене закона у процедури.
- Измене закона су у току и њима је предвиђено да се износ гаранција повећа са досадашњих 300.000 евра на 500.000 евра. Постоји три механизма која би ово регулисала. То су: депозит, банкарска гаранција и полиса осигурања. Европска пракса је да ове три могућности буду опционе, дакле, прва, друга или трећа. Ако бисмо захтевали да се испуне две од три ставке, добило би се то да на тржишту остане свега пет-шест агенција, што није циљ. Зато смо се одлучили на нове одредбе у закону које ће бити усвојене најкасније у септембру - каже Љајић.
Гаранција својом имовином
С друге стране, Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије (НОПС), каже да то неће ништа да промени и да без милион евра банкарске гаранције, враћања могућности за колективну тужбу и формирање генералног инспектората, не може да се заведе ред у туризму.
- У Србији постоји 500 туристичких агенција, а у једној Немачкој има њих седам. То довољно говори! Овде се агенција отвори за пет хиљада динара, људи се преваре и ником ништа. Исти ти преваранти отварају нове агенције - каже Паповић и додаје да је трагично што испаштају путници, којима уместо одмора и провода летовање постане пакао када дође до отказа путовања.
Директор Националне асоцијације туристичких агенција Александар Сеничић види решење у томе да власници агенција, поред осигурања, гарантују и сопственом имовином.
- Проблем је што се туристичке агенције отварају као друштво ограничене одговорности. Када би се другачије формирала регистрација и када би се увело да власник мора да гарантује целокупном својом имовином или да приложи нечију другу имовину уз сагласност, путници би били заштићенији. Сада има великих агенција које баратају милионима евра туђег новца и ако би дошло до пропадања, штете би биле ненадокнадиве - каже Сеничић.