Просечна плата 900 евра и ПОВЛАСТИЦЕ за српске раднике: ДЕТАЉНО УПУТСТВО како да се ЗАПОСЛИТЕ у Словачкој
Велике потребе ове земље за радном снагом
Из године у годину расте број српских држављана који запослење траже баш у Словачкој. Потребе ове земље за радном снагом су велике, а просечна плата је око 900 евра. Ево шта све треба да знате ако планирате да се запослите у овој средњоевропској држави.
Прочитајте и:
Уколико намеравате да се запослите у Словачкој и обећан вам је уговор о раду, морате затражити одобрење привременог боравка у сврху запошљавања. Привремени боравак можете затражити у Амбасади Словачке Републике у Србији или у надлежној полицијској служби у Словачкој.
Уз захтев, поред остале документације потребно је доставити уговор о раду или обећање/понуда о запошљавању (прихвата се само прописани образац обећања запослења) и документ о највишој завршеној школској спреми. У случају да се за конкретно радно место захтева одговарајућа стручна оспособљеност, потребно је приложити одговарајући документ којим се доказује испуњеност захтеване стручне оспособљености.
Уколико вас у Словачкој запошљава агенција за посредовање при запошљавању или упућује агенција привременог запошљавања, морате радити минимално у таквим условима, у којима раде редовно запослени код одређеног послодавца. То се односи нпр. на радно време, дневни, годишњи одмор, или услове зараде.
Послодавац из Словачке је дужан да раднику из Србије обезбеди храну, а уколико радите дуже од 6 сати, обавезна је пауза од 30 минута. Минимална зарада је 480 евра месечно, а од 1. маја послодавац је дужан и да вам обезбеди смештај.
Ако вас на рад у Словачку упућује на српски послодавац, потребно је да имате одобрење за рад (ако упућивање траје краће од 90 дана) или одобрење за рад и привремени боравак у сврху запошљавања (ако то упућивање траје дуже од 90 дана).
Са важећом радном дозволом и одобреним привременим боравком у сврху запошљавања можете обављати само оне послове за које сте и добили радну дозволу и који су наведени у радној дозволи. У супротном сматраће се да обављате послове супротно прописима и боравишна дозвола Вам може бити укинута.
Ако намеравате да обављате високо квалификован посао, за чије се обављање захтева виша стручна спрема документована дипломом о високом образовању, морате затражити одобрење привременог боравка, тзв. „плаву карту“.
Уз захтев, поред остале документације потребно је доставити и уговор о раду или обећање/понуда о запошљавању (прихвата се само прописани образац обећања запослења) и документ који потврђује захтевану вишу стручну спрему за обављање посла, који одговара високо квалификованом запослењу наведеном у уговору о раду или у писаном обећању пословавца.
Одлуку о признавању докумената о високом образовању за регулисане професије издаје Центар за признавање докумената из области високог образовања.
Ако намеравате да у Словачкој обављате сезонске послове, морате поседовати одобрење за сезонско запошљавање, ако ово запосљење траје краће од 90 дана, или одобрени привремени боравак у сврху сезонског запошљавања, ако ово запосљење траје више од 90 дана, али не дуже од 180 дана.
Захтев за добијање радне дозволе за запошљавање можете поднети бироу за запошљавање, према месту где се рад обавља, на прописаном обрасцу. Захтев може поднети и будући послодавац.
Уз захтев, поред остале документације, потребно је доставити и копију уговора о раду/обећања/понуде запослења и службено оверени документ о степену стручне спреме, преведене на словачки језик од стране овлашћеног судског тумача.
Ако радите у Словачкој, битно је да имате важећи уговор о раду и да послодавац за вас уплаћује социјално и здравствено осигурање. Уколико обављате посао без уговора о раду и послодавац за вас не плаћа обавезно осигурање, онда радите у овој земљи илегално, односно незаконито.
За овакав рад може бити кажњаван не само ваш послодавац него и ви. Словачки инспектори рада за овај прекршај вас могу казнити казном до висине 331 еур.
У случају да сматрате да ваш послодавац не испуњава обавезе из закљученог уговора о раду или прописа о раду, можете поднети захтев словачкој инспекцији рада.