РАСПИСАН ЈАВНИ КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУ БЕСПОВРАТНИХ СРЕДСТАВА: На располагању пола милијарде за задруге
Јавни конкурс за доделу бесповратних средстава задругама са читаве територије Републике Србије расписан 19. априла 2021. године и трајаће до 24. маја 2021. године
Како је саопштено, подносиоци пријава могу бити земљорадничке и пољопривредне задруге различитих регистрованих делатности.
СРБИЈА ПОКЛАЊА МЛАДИМА 150.000 КУЋА НА СЕЛУ: Погледајте који су услови да баш ви добијете нови дом!
УСПЕХ СРПСКЕ ЕКОНОМИЈЕ: Очекује се рекордан раст БДП-а наше државе
ЗНАТНО ВЕЋА ПОТРАЖЊА КРОМПИРА И КРАСТАВЦА: Бројне цене намирница на српским пијацама снижене!
- Права и очекивана вест за удружене домаћине Србије! До 7,5 милиона за нове, до 15 милиона за старе, укупно пола милијарде динара за задруге - истакао је министар за бригу о селу Милан Кркобабић.
У оквиру "Програма подршке развоју задругарства доделом бесповратних средстава за унапређење пословања и технолошки развој задруга на читавој територији Републике Србије" ове године опредељено је 500 милиона динара за те намене, а према условима програма новоформиране земљорадничке и пољопривредне задруге, оне формиране од 2017. године до дана расписивања Јавног конкурса, могу да рачунају на износ до 7,5 милиона динара по задрузи.
Старим земљорадничким и пољопривредним задругама сматрају се на конкурсу оне формиране до краја 2016. године и за њих ће бити издвојено до 15 милиона динара по задрузи.
Новина у односу на претходне конкурсе су земљорадничке и пољопривредне задруге са претежном делатности из области туризма, занатства и задруге чији су оснивачи социјално угрожене групе становништва и за њих је опредељено до 7,5 милиона динара по задрузи.
Средства су намењена за набавку животиња за потребе формирања или повећања сточног фонда, набавку опреме и механизације за потребе унапређења фарми за производњу млека и тов стоке, опрему за прераду млека и меса; опрему и механизацију у воћарству, виноградарству, повртарству и ратарству, подизање матичних засада, опрему и механизацију за складиштење, сортирање, паковање и прераду воћа и поврћа; опрему и механизацију за производњу и прераду украсног, ароматичног, зачинског и лековитог биља; складиштење и прераду житарица; опрему за пчеларство, као и за привредни риболов, узгој и прераду рибе. Програмом је предвиђено да се средства задругама додељују и за изградњу нових смештајних капацитета у туризму набавком монтажних објеката као и за припремне грађевинске радове који су у вези са постављањем монтажних објеката и трошкове опремања тих смештајних капацитета.
Задруге са регистрованом делатношћу из области израде занатских производа, производа старих и уметничких заната као и производа домаће радиности, могу да рачунају на средства за набавку опреме, машина и алата којима ће унапредити своје пословање.
Рок за подношење пријава је 24. мај 2021. године, испуњеност услова за доделу средстава утврђује комисија за оцену и контролу реализације пројекта, а након закључења уговора задруге имају рок од шест месеци за реализацију својих пројеката.
До сада је у оквиру програма "500 задруга у 500 села" који је од 2017. до 2020. године спроводио Кабинет министра задуженог за регионални развој у партнерском односу са Академијским одбором за село Српске академије наука и уметности опредељено укупно 1,7 милијарди динара бесповратних средстава за задругарство, чиме је подстицај за свој рад добило 80 новоформираних, 68 старих и 4 сложене, што чини број од укупно 152 задруге различитих делатности са читаве територије Републике Србије.
У Србији је од почетка реализације државног програма подршке развоју задругарства до данас формирано готово 900 нових задруга.