РАСТЕ ВРЕДНОСТ РАДОВА У ГРАЂЕВИНАРСТВУ: У Београду ничу нова насеља са десетинама хиљада станова
Пре пет година је само 30 процената територије града Београда било покривено плановима детаљне регулације, а сада скоро две трећине.
Вредност радова у грађевинарству у Србији повећана је за 40 одсто у трећем кварталу ове године, показују најновији подаци Републичког завода за статистику. То је највиша стопа раста грађевинарства од 2010. године. Највише се гради у Београду, где се планира изградња неколико нових насеља са десетинама хиљада станова.
Нова насеља градиће се на Чукарици, Ади Хуји, поред Пупиновог моста, у Овчи и у Блоку 18, прекопута Београда на води.
ОПРЕЗ, ВЕЛИКА ПРЕВАРА СА ЗАПОШЉАВАЊЕМ: Јавили се за посао у Данској, а завршили ОПЕЉЕШЕНИ!
ОВИ МАЈСТОРИ СЕ МАСОВНО ВРАЋАЈУ У СРБИЈУ: Плате су веће него у Немачкој и износе и до 7.000 ЕВРА!
На европском тржишту цена и до ШЕСТ ЕВРА: Ако се одлучите за гајење ОВЕ БИЉКЕ, НЕЋЕТЕ ПОГРЕШИТИ!
- Ако говоримо о Макишком пољу очекивано је да се тамо изгради између пет и шест хиљада стамбених јединица. Могу да претпоставим да ће то бити нека цена око 1.000 евра, али имајући у виду да највећи део земљишта није у власништву града, односно републике, да су то приватне парцеле, остаје да тржиште то диктира - рекао је градски урбаниста Марко Стојчић.
Пре пет година је само 30 процената територије града Београда било покривено плановима детаљне регулације, а сада скоро две трећине. Очекује се да ће се у наредних пет година градити десет милиона квадрата стамбеног простора.
Када крене високоградња, креће још 50 различитих индустријских грана - директно или индректно - које повезују на десетине, можда и стотине хиљада запослених, наводи Горан Родић, из Грађевинске коморе Србије.
- Комплетна грађевинска индустрија, грађевинска оператива и све пратеће учествују у БДП-у преко 30 одсто. То говори колико је значајан овакав пораст, не само у Београду, него и широм Србије, за упосленост домаће грађевинске индустрије - изјавио је Родић.
Тренутно се највише продају стамбени комплекси на Новом Београду, где је порасла цена квадрата, између осталог и зато што је све теже наћи квалификоване раднике.
- Квалификовани радници различитих занимања и профила су они који недостају за потребе станоградње, генерално за потребе грађевинарства. Тај проблем се решава врло тешко. Имамо појаву доласка грађевинских радника из земаља са истока – Турске, Бангладеша, Пакистана - навео је извршни директор за оперативне послове Енергопројекта Богдан Узелац.
Изградњу нових насеља, како се планира, пратиће и нова саобраћајна инфраструктура. Прва линија метроа требало би да повеже Макишко поље и Аду Хују, где ће бити изграђен и мост преко Дунава.