ЖЕНЕ ЋЕ ЗА 136 ГОДИНА БИТИ РАВНОПРАВНЕ СА МУШКАРЦИМА: Стигли детаљи поразног извештаја Светског економског форума
Глобални родни приоритет ћемо достићи за скоро век и по
Нови извештај Светског економског форума (WEF) процењује да ће постизање глобалног родног паритета трајати скоро 136 година, у односу на претходну процену од око 100 година.
ПАД ПРОСЕЧНЕ ПЛАТЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Инфлација дигла ниво потрошачких цена
ДАНАС ИСТИЧЕ РОК ЗА ПРИЈАВУ ЗА ПРВИХ 15.450 ДИНАРА: Државну помоћ добиће више од милион радника, прва рата 8. априла
ХОЋЕМО ЛИ НА МОРЕ И ПО КОЈОЈ ЦЕНИ? Детаљан списак СВИХ ЦЕНА у Грчкој - од кафе па све до смештаја и превоза
WEF тај паритет мери на четири начина: економско учешће и могућности, образовање, здравство и политичко оснаживање. Подаци које је организација испитала показали су да се јаз у политичком оснаживању значајно повећао од извештаја из 2020. године, док се економско учешће тек незнатно побољшало.
- Надамо се да ће овај извештај служити као позив на акцију лидерима да поставе родни паритет као централни циљ наших политика и пракси, за управљање опоравком након пандемије, а у корист економије и нашег друштва - рекла је Садиа Захиди испред Светског економског форума.
Група је проценила да ће економском јазу међу половима "за затварање" бити потребно још 268 година. Ти подаци још увек не одражавају у потпуности утицај пандемије, која би могла погоршати ствари. Напредак ка родном паритету, чак, застаје у неколико великих економија и индустрија.
То је делимично због тога што су жене чешће запослене у секторима који су највише погођени карантином, наводи се, у комбинацији са додатним притисцима пружања неге и бриге код куће. Иако удео жена међу квалификованим професионалцима расте, разлике у приходима и оскудан број жена на руководећим местима и даље представљају проблеме, известио је WEF.
Жене су током пандемије изгубиле посао по вишим стопама од мушкараца, и запошљавају се спорије него јачи пол. Када су се школе и друге установе затвориле, жене су непропорционално преузеле бригу о деци, као и кућне послове и бригу о старијима. То је појачало стрес и наштетило њиховој продуктивности, преноси CNN.
Укупна разлика међу половима најмања је у нордијским земљама, а предњаче Исланд, Норвешка, Шведска, Финска. Сједињене Државе заузимају 30. место по родном паритету. Уједињене нације су прошлог септембра процениле да би последице пандемије могле "гурнути" још 47 милиона жена у сиромаштво.