РЕГИОНАЛНА ДИРЕКТОРКА СВЕТСКЕ БАНКЕ: Губиташи се не могу реформисати преко ноћи!
Ефикасна државна управа кључ конкурентне економије
Регионална директорка Светске банке Елен Голдстин похвалила је оно што је Србија урадила фискалном консолидацијом којом је мањак у државној каси са скоро седам, смањен на мање од два одсто, истичући да је ефикасна државна управа кључ конкурентне економије.
ЕКОНОМИЈА НА ЗДРАВИМ ТЕМЕЉИМА! САД отвориле 235.000 нових радних места!
За неколико месеци ће 600 лекара добити ПОСАО у Србији
Голдстин је за сутрашњу "Политику" рекла да је решен проблем више од 300 предузећа у власништву државе кроз различите методе, укључујући и стечајне поступке.
Она је указала да су и даље неки фискални ризици присутни у компанијама које зовемо стратешким предузећима.
- То питање мора да се реши веома брзо, јер такве компаније стварају велике фискалне обавезе за државу и буџет. Ако се крене с решавањем тог наслеђа, то ће омогућити развијање потенцијала притватног сектора - казала је Голдстин.
Према њеним речима, реформе које се спроводе треба да промене структуру српске економије.
- Програмом је и било предвиђено да ће се питање државних компанија решавати на средњи рок и по етапама. То није проблем који може да се реши преко ноћи - констатовала је Голдстин.
Голдстин је поручила да Србија мора да остане на курсу реформи и да настави да реализује посебно оне реформе које се тичу наслеђа још из времена Југославије.
Сумирање првог дана Копаоник бизнис форума: Србија је на добром путу
Навела је да услуге државног сектора морају да буду боље и квалитетније да би приватан сектор могао више да допринесе српској економији.
Голдстин је истакла да нека од државних предузећа имају невероватне потенцијале, попут ЕПС-а или предузећа "Србија карго", која послује у оквиру "Железница Србије".
Те компаније, како је навела, могу да послују профитабилно, али је неопходно да претходно консолидују своје финансије.
- Кроз тај процес оне управо пролазе. То значи пословање по тржишним условима, настављање с програмом смањења броја запослених и повећање инвестиција, али је неопходно и да се прекине с праксом толерисања дугова неплатишама - рекла је Голдстин.
Како је казала, то представља велики проблем за компаније као што су ЕПС или "Србијагас".
ЏЕЈМС РУФ СА БИЗНИС ФОРУМА: Највећи успех Србије је смањење незапослености
Подсетивши да је српска економија пре кризе расла по стопи од шест одсто годишње, Голдстин је нагласила не види зашто би то сада било немогуће.
Констатовала је да се, захваљујући напорима у спровођењу реформим економски раст у Србији повећава, да расте и стопа запослености и да се стопа економске активности креће од два према три одсто.
- Ми бисмо волели да до 2020. године у Србији видимо и стопе раста од четири одсто. Да би ваша земља достигла Европску унију потребне су вам стопе раста од шест одсто. Вама је неопходна ефикасна државна управа. То је кључ конкурентне економије - поручила је Голдстин.
Она је навела и да треба креирати и услове за развој приватног сектора и усредсредити се на побољшање пословног окружења.
- То је оно што улагачи виде. Кад повећате поверење инвеститора, то последично утиче на раст запошљавања, а самим тим и на привредни раст - рекла је Голдстин.
Она је истакла да се треба ослободити наслеђа из порошлости по коме држава има доминантну улогу у привреди, што разара активности приватног сектора и не доприноси расту.