РЕВОЛУЦИЈА У ПОСТОЈАЊУ ЕВРА: Европска централна банка објавила изненађујућ извештај
Постојала би разлика у односу на тренутни систем плаћања
Европска централна банка (ЕЦБ) још један корак је ближа увођењу дигиталне верзије евра. Ово је мотивисано повећаним коришћењем метода за плаћање које не укључују кеш, а ЕЦБ каже да мора да буде спремна да лансира дигитални новац ако све промене у свету то захтевају.
Има агенција које су прошле одбор за кредитну гаранцију: Нису све туристичке агенције ставиле "кључ у браву"
НОВА РАДНА МЕСТА ЗА НАШЕ ГРАЂАНЕ: Ускоро се отвара још једна индустријска зона у Србији
ЕЦБ је издала опширан извештај у коме објашњава разлоге зашто би ово било неопходно. Такође, рекла је да ће о овоме водити јавне консултације са грађанима, академицима и банкарима.
Речено је да још увек није донесена одлука, као и да би дигитални евро само допунио "кеш варијанту", а не би је заменио. Консултације ће почети 12. октобра.
- Евро припада Европљанима и наша мисија је да будемо његов чувар - рекла је Кристин Лагард, председница Европске централне банке.
Проблем са којим се суочава цео свет
Европска централна банка није једина која се бави овим проблемом. Централна банка Кине такође тестира званичну дигиталну валуту, док из шведске централне банке кажу да су већ започели пилот-пројекат, преноси Индепендент.
Федералне резерве САД разматрају ову солуцију, али имају нешто дугорочније гледиште на овај проблем јер, како кажу, желе да натенане проуче дигиталне валуте уопште, као и дигиталне валуте централних банака широм света.
- Грађани ЕУ се појачано окрећу дигиталном трошењу, штедњи и инвестирању. Наша улога је да осигурамо поверење у новац. Ово значи да треба да обезбедимо то да евро буде прилагођен дигиталном добу. Треба да будемо спремни да издамо дигитални евро, уколико се потреба за тим повећа - рекла је она.
Дигитални евро би се разликовао од тренутног система плаћања без кеша који води приватни сектор зато што би био званичан новац Централне банке - без ризика и без скупих трошкова употребе. Дигитална валута Централне банке такође би могла да се користи и офлајн, на пример за трансфер малих количина новца међу појединцима, користећи дигиталне новчанике на телефонима преко блутут везе.