РУДНИК ЛИТУЈУМА ПРОГЛАШЕН "ВЕЛИКИМ НАЦИОНАЛНИМ ИНТЕРЕСОМ": Ово је синоним за убрзане процедуре, ЕВО ШТА ТО САДА ЗНАЧИ
У питању је један од највећих европских пројеката ископавања литијума.
Овај пројекат отварања рудника литијума у Ешасијеру део је француске стратегије да се ослободи зависности од увоза ретких сировина, посебно из Кине, пише Ле Монд.
Један од највећих европских пројеката ископавања литијума, који спроводи група Имерис у Алијеу, придружио се листи "пројеката од великог националног интереса“, што је синоним за убрзане процедуре, према уредби објављеној у Службеном листу у недељу 7. јула.
Производња литијумских батерија за електричне аутомобиле је кључни елемент енергетске транзиције, преноси Форбс.
Према Имерису, пројекат под називом Емили има за циљ да од 2028. произведе литијум потребан за производњу батерија за више од 700.000 возила током 25 година.
Јавна расправа покренута у марту о еколошким и социо-економским утицајима пројекта требало би да буде завршена 31. јула, саопштила је Национална комисија за јавну расправу (ЦНДП).
Отварање 500 директних и 1.000 индиректних радних места
Имерис процењује да би његов пројекат, описан као "највећи рударски пројекат у Француској за више од пола века“, створио 500 директних послова и 1.000 индиректних послова. Колосални пројекат рудника литијума у Оверњу дели становништво које се плаши утицаја на земљиште и приступ води.
Статус "пројекта од великог националног интереса“, уведен Законом о зеленој индустрији из октобра 2023, омогућава индустријским пројектима од значаја за еколошку транзицију или национални суверенитет да имају користи од мера убрзања административних препрека.
Широм света, до 2022. године, ископавање литијума било је 47 одсто из Аустралије, 30 одсто у Чилеу и 15 одсто из Кине. У Европи, само Португал производи мало литијума, са 0,5 одсто глобалне рударске производње у 2022, према подацима УСГС.
У мају је Међународна агенција за енергетику (ИЕА) охрабрила повећана улагања у рударство како би се глобално загревање смањило на 1,5 степени Целзијуса до краја века.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Станко Стамнековић/М.А.