РУШИ СЕ ЦЕО ФИНАНСИЈСКИ СИСТЕМ САД Болни резови чекају Америку, драматично упозорење - још само неколико дана до хаоса
Драматично упозорење министарке финансија САД
Још увек нема договора о дугу, а амерички такозвани "Датум X", када ће америчкој влади почети нестајати готовине којом измирује текућа плаћања све је ближе. 1. јун је датум и када би Америка могла бити присиљена на нове резове, многи кажу болне, и то у исплатама са буџета државе, али и социјалног осигурања.
Прва дама финансија Џенет Јелен је је означила 1. јун као дан "Д". То је крајњи рок за подизање границе федералног дуга, а како је упозорила, изгледи су прилично слаби а влада осигура довољно прихода и премости до 15. јуна, када треба платити више пореских дугова.
"ВРЕМЕ ИСТИЧЕ" - ПАНИКА У ВАШИНГТОНУ: Министарка финансија упозорила: Судбина Америке виси о концу
"ПОТПУНИ ЕМБАРГО НЕЋЕ НАШКОДИТИ РУСИЈИ" Америчка министарка послала јасно упозорење Европи
"ЗАЖАЛИЋЕ КО НЕ ПОШТУЈЕ САНКЦИЈЕ РУСИЈИ" Да ли је америчка министарка мислила на Србију?
- Биће тешких одлука које треба донети у вези с исплатама Американцима ако Конгрес не успе да подигне горњу границу дуга, који тренутно износи 31.400 милијарди долара, пре него што Министарство финансија остане без новца и буде приморано да не испуни финансијске обавезе - оценила је Јелен.
- У последњем писму Конгресу назначила сам да очекујемо да нећемо моћи да платимо све наше рачуне почетком јуна... можда већ 1. јуна. Наставићу редовно да обавештавам Конгрес, али свакако нисам променила своју процену. Тако да мислим да је то крајњи рок - казала је.
Председник Џо Бајден и председник Представничког дома Кевин Мекарти изјавили су како је састанак био "продуктиван", иако још увек није јасно када и како пронаћи заједнички језик и усагласити се и прекинути кризно стање.
Домино ефекат
Стручњаци, пак, оцењују могуће последице користећи две речи - домино ефекат.
- Била би то смртоносна комбинација - каже Марк Занди, главни економиста Moody‘sa.
-Ако Конгрес не подигне важећи плафон задуживања од 31,400 милијарди америчких долара, то би могло метастазирати и срушити цео финансијски систем, што би у коначници уништило привреду. Дошло би до домино ефекта: прекид исплата савезне државе наштетио би привреди, што би наштетило тржишту акција, што би заузврат још више наштетило привреди, и тако даље.