Руска берза УПРКОС САНКЦИЈАМА обара све рекорде: Запад може само да БЕСПОМОЋНО ГЛЕДА
Санкције не обесхрабрују Руску берзу која јача већ годину дана и сврстава се међу најуспешније на свету
Дуго запостављена и сматрана ризичном и превише зависној о нафти, Московска берза чија је капитализација крајем трећег тромесечја износила 681 милијарде долара, према 576 милијарди крајем 2018. године, сада чини чуда: индекс "РТС" (деноминирано у доларима) и "Моекс" (у рубљима) од почетка године су порасли више од 25 одсто и 35 одсто.
Последњих месеци главне агенције за оцењивање су повећале оцене земље побољшавајући њену привлачност за улагаче. У новембру је "Моекс" први пут прошао на 3.000 бодова.
НОВА ПРОМЕНАДА, ГАРАЖЕ, КОМПЛЕКС ЗА ОДМОР: Ево какви станови се граде на Дорћолу – завирите у луксуз који чека станаре! (ФОТО)
СНИЖЕЊЕ КОЈЕ НЕ ТРЕБА ПРОПУСТИТИ! Резервишите своје путовање по најповољнијим фирст минуте понудама
ОН ЈЕ НАЈБОЉИ ШЕФ НА СВЕТУ: Поделио радницима 10 МИЛИОНА ДОЛАРА бонуса - запослени ОДУШЕВЉЕНО ПЛАКАЛИ (ВИДЕО)
- Људи који су уложили у Русију почетком године данас су јако срећни - смеши се Андреј Брагински, директор за односе с јавношћу Берзе, гладећи кравату.
Смештена у мирној згради недалеко од Кремља, Московска берза је млада: два индекса "Мицекс" (отад је преименован у Моекс) и "РТС" рођени су почетком 1990-их, на рушевинама СССР-а, а на почетку руске тржишне економије.
Берза интегрише ова два индекса тек крајем 2011. године попримајући данашњи облик.
Њен недавни пораст је експлодирао, док је руски раст и даље дискретан (око 1 одсто у прва три тромесечја 2019.). Западне санкције уведене Русији због прикључења Крима 2014. године остају на снази и ипак наносе одређену штету.
За добро здравље руских финансијских тржишта треба захвалити политици Руске централне банке. Током монетарне кризе крајем 2014. године изненада је подигла стопу на више од 17 одсто како би сузбила колапс рубље, под утицајем пада цена нафте и западних санкција. Од тада га редовно снижава како би достигла садашњих 6,50 одсто.
- Руска берза је врло концентрисана. Постоји мали број великих играча - каже Наталија Орлова, главни економиста Алфа банке.
Но, одређени број њих недавно је поделио огромне дивиденде деоничарима, што је значајно побољшало тржиште дионица.
У мају је гасни гигант Газпром објавио намеру да исплати више од половине очекиване дивиденде. Данас је дивидендни принос руских дионица близу 7 одсто, што је за данашње прилике у свету висока стопа.
- Многе од ових великих група имају много новца, а мало улажу због несигурности санкција и међународног контекста - каже Орлова. - Ова ситуација, у којој се доносе одлуке о исплати дивиденди, а при томе се не улажу, може дуго трајати јер све функционише како треба.
Коначно, руска берза профитира од повећања цене нафте од почетка године, као и низа метала - два важна сектора руске економије. Ко има највише користи? Страни инвеститори, који чине готово 50 одсто деоница Руске берзе, али и руске институције.
- Већ се појављују новопечени приватни руски инвеститори. Сваког месеца на тржишту се појави око 100.000 до 150.000 нових приватних улагача - завршава Андреј Брагински.