Русија се залаже за наставак сарадње са ОПЕК, али када стигне март...
"Када се све узме у обзир, тржишни фундаменти се стабилизују"
Руски министар енергетике Александар Новак изјавио је да се залаже за наставак сарадње са Организациом земаља извозница нафте (ОПЕК). Њихов заједнички споразум о ограничавању производње доноси плодове кроз раст цена "црног злата", каже.
- Требало би да задржимо темпо и да наставимо заједничку акцију - рекао је Новак на почетку састанка земаља произвођача нафте у Бечу, преноси агенција АФП.
ЛИДЕР МЕЂУ СРПСКИМ ФИРМАМА: Електропривреда Србије најуспешнија компанија у Србији за 2016. годину
Директор ЕПС-а ОДЛИКОВАН НАЈВИШИМ одликовањем Српске православне цркве!
- Што је још важније, требало би да разрадимо стратегију за будућност које бисмо се придржавали у потпуности од априла 2018. године - када истиче актуелни споразум, навео је руски министар, према тумачењу преводиоца.
Новак је додао да се, захваљујући споразуму закљученом крајем 2016. године између 24 нафтне државе, укључујући Русију и већину чланица ОПЕК-а, "када се све узме у обзир, тржишни фундаменти стабилизују".
Пре постизања споразума, који ће бити на снази до 31. марта 2018. пошто му је продужен рок важења раније ове године, цене нафте су се услед презасићености понуде сурвале са нивоа из 2014. године од преко 100 долара за барел на 13-годишњи мимимум од испод 30 долара прошле године.
Цене су у последњих шест месеци значајно осцилирале, али се ове седмице нафта трговала око нивоа од 50 долара за барел, што указује на то да је споразум коначно дао резултате.
Од 1. септембра измене у Закону ступају на снагу: Ево како ће странци моћи да купе српску земљу
Цена северноморске сирове нафте "брент", која представља међународну референцу, на јучерашњем затварању трговања је износила 56,43 долара за барел, што је њен највиши ниво од фебруара и пораст од 25 одсто у односу на јун.
- Имамо све разлоге да будемо задовољни стабилним напретком који смо остварили колективним напорима за превазилажење изазова у актуелном циклусу нафтног тржишта, који је можда и најгори од свих претходних циклуса које смо видели последњих година - рекао је генерални секретар ОПЕК-а Мохамед Баркиндо у разговорима.
Недавни тржишни подаци, који показују пад глобалне презасићености понуде због које је дошло до суноврата цена нафте, "потврђују ван сваке сумње... да је уравнотежење тржишта у току", додао је он.
Званично, данашњи састанак у седишту ОПЕК-а сазван је да би Комисија за мониторинг, коју чине представници шест држава, размотрила у којој мери су се земље потписнице споразума придржавале утврђених квота за смањење пумпања.
Међутим, било је спекулација да би на скупу могло да се предложи продужење споразума.
- Ако, кад стигне март, утврдимо да постоји потреба да се уради више, мислим да ћемо то и урадити - изјавио је нигеријски министар за нафту Емануел Ибе Каћикву за "Блумберг".
Међутим, опасност лежи у томе да би више цене нафте могле да подстакну произвођаче у Сједињеним Државама, које не учествују у споразуму, да повећају производњу и да тржиште поново буде преплављено понудом, примећује АФП.