СА НОВИМ ТАЛАСОМ НА ЈЕСЕН И ПРИВРЕДА У ОПАСНОСТИ "Тек што је кренуло на боље, већ размишљамо о удару" - шта чека Србију
Глобално, нови талас свакако би погодио неразвијене и финасијски исцрпљене земље које нису светски лидери.
Четврти талас корона вируса могао би, тврде епидемиолози, доћи и пре јесени. Оваква информација, која је последњих дана све присутнија у јавности, поново је озбиљно почела да брине и привреду у Србији. Спокојни нису ни мали, ни велики, имајући у виду да се многи још нису ни приближно опоравили од претходних удара, а највише брину туризам, угоститељство и саобраћај.
И ЋАЋОСИМА 28 ДАНА ОДУСУСТВА ЗБОГ БЕБЕ: Три дана плаћаће послодавац, остатак држава, један од бољих потеза државе
ДОЛАЗЕ ИЗ СВИХ КРАЈЕВА СВЕТА: Српску малину нема ко да бере, Албанце привукла дневница од 30 евра
КАКО ИЗБЕЋИ ГУЖВЕ НА ГРАНИЦИ: Добро се наоружајте стрпљењем, ово су алтернативни прелази до омиљених српских летовалишта
У другом кварталу Србија очекује привредни раст од фантастичних 15 одсто, а након раста од 1,7 процената у првом кварталу. Годину би, према актуелним проценама из Владе, требало да завршимо са растом од 6 процената и то би био одличан резултат.
Могућност удара четврог таласа, међутим, никога не оставља равнодушним, и чињеница је да би он био и директан удар како на појединачне фирме, тако и на економију земље. А само што смо се вратили нормалном животу, раду из канцеларија, повратку путовања, одласку на летовање, бољим билансима...
- Четврти талас корона вируса у Србију може да дође и пре јесени - упозорио је генерални секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек. Ђерлек сматра и да су се грађани у Србији "претерано опустили" и да иако већина сматра да је корона прошлост, она је и даље ту.
У једној домаћој компанији кажу да су већ практично у приправности.
- Пратмо шта се дешава, али имајући у виду лоша искуства спремни смо на најгоре. Сада је важно само бити спреман на кључне промене и прилагодити се што пре - каже саговорник.
Економисти, пак, сматрају да ће нови сој вируса лоше утицати на привреду, али да смо данас припремљенији јер имамо лоша искуства.
- Нови талас несумњиво ће погодити све секторе који су зависни од људи. Туризам и угоститељство биће на удару као и прошле године, мада то не мора да буде и правило уколико поново не будемо имали ванредно стање. С друге стране, профитираће области у производњи хране и лекова, знамо то засигурно, јер хране мора бити - каже професор Економског факултета Љубодраг Савић.
И Иван Николић са Економског Институа сматра да у случају новог таласа ништа другачија ситуација неће бити него прошле године, али наглашава да смо сада упознати са опасностима које глобална пандемија доноси.
- Знамо шта је било под ударом. Криза би погодила сектор услуга, туризам и угоститељство. Нови сој међутим неће уништити мале бизнисе, јер су они већ преживели услед пандемије корона вируса - оценио је Николић.
Глобално, нови талас свакако би погодио неразвијене и финасијски исцрпљене земље које нису светски лидери. На удару би биле економије чији се раст умногоме ослања на један сектор, посебно на туризам.
С друге стране, у предности би, показало се, биле земље које имају развијено грађевинарство, пољопривреду и енергетику, односно секторе који су отпорни на кризу која долази из међународних оквира.