САВ ТРУД НЕСТАО ЗА ДВАДЕСЕТ МИНУТА: Невреме у Чачку иза себе оставило пустош, плодове купе са земље уместо да их беру
Велику штету након олујног невремена сабирају и воћари
Док се већи део Србије мучи са тропским темепратурима, мештани воћарских села у околини Чачка већ неколико дана се у послеподневним сатима боре са невременом које им прави огромне проблеме. Јак ветар чупао је дрвеће из корена, што је у појединим селима проузроковало кварове на електро мрежи, па су мештани појединих села сатима без електричне енергије.
У ОВИХ ПЕТ ДРЖАВА БЕЗ ПЦР, КАРАНТИНА И ПОТВРДЕ О ВАКЦИНАЦИЈИ: Грађани Србије овде могу да путују као пре короне
НИКАД ДОСАД НИЈЕ ИСПАЉЕНО ОВОЛИКО РАКЕТА И СПАСЕНО ВОЋА: Држава ће помоћи воћарима којима је град уништио засаде
Вучић "Урадићемо пут до Куманица, никада се оволико није градило као сада"
Велику штету након олујног невремена сабирају и воћари, који уместо са грана плодове свог труда сада купе по земљи. Крупан, интензиван град који је у два наврата падао дуже од двадесет минута потпуно је уништио преостали род трешања и вишања па је берба овог воћа завршена пре времена.
- У појединим воћњацима штета је 100 одсто. Највећи губици су свакако ма воћу чија је берба у уном јеку, а то су трешње и вишње. Воћари иако су загазили у воћњаке одустали су од бербе, а гајбице вратили хладњачарима. Нема више бербе, та роба која је остала на стаблима већ сада је трула, нема преосталог плода који није претрпео неко оштећење. Након два дана невремена можемо рећи да је село претрпело огромне губитке - изјавио је Александар Стојановић воћар из села Миоковци.
Осим на воћу које је већ сазрело и било у фази бербе, град је поприлично оштетио и воће које тек треба да сазри, највише на кајсији и јабуци. Род касјије свакако је био слаб због пролећног мраза, а након града потпуно је дееткован па воћари кажу да са једног стабла неће моћи да наберу чак ни килограм здравих жутих плодова. За разлику од кајсије, јабука је родила одлично, али питање је шта ће остати након јунског невремена.
- Олуја, град и обилне падавине направиле су огромне штете у нашим воћњацима, јабуке су најгоре прошле. Ветар је ломио читава стабла и изваљивао из земље. Оно што је остало све је градобитна роба сто одсто, нема прве класе, а вероватно ни друге. Све ћемо морати дати у индустрију, казане за ракију и пекмезе. Оно што је најгоре у овој ситуацији је да док нас није задесило невреме, род је био као срећних година и квалитет је био перфектан. У ово сада време јабука је достигла до 45 милиметара величине, што значи да би до бербе опуштено могла достићи величину преко 70 милиметара у плусу што је калибар за инострано тржиште. Род је био феноменалан, урађено је све што треба, али ово је била виша сила из неба, против ње се не може - каже Иван Топаловић из села Миоковци.
Ови воћари осигурали су своје засаде, али оно што им се исплате осигуравајуће куће не може да се пореди са оним што би зарадили од продаје воћа.
- Осигурање је нужда, у случају оваквих ситуација исплаћују редовно, али никада не може да покрије цео трошак који би домаћин један могао да заради за сезону. То је попут инфузије, која ти само помогне да преживиш и да вратиш нека улагања која си утрошио у току године, буквално да се покријеш на нулу и то је то - рекао је Стојановић.
Незапмаћена олуја праћена јаким градом и ветром велику штету причинила је и на стамебним објектима. Напукли су црепови у бројним домаћинствима, као и оштећени помоћни објекти и аутомобили. Велике штете од невремена причињене су и у општинама Ивањица и Ариље.