СЕОСКИ ТУРИЗАМ МОЖЕ БИТИ СРПСКО МОРЕ: Ево колико новца треба да уложите за УНОСАН БИЗНИС
Приход може бити увећан кроз удруживање у специјализоване пољопривредно-туристичке задруге
Сеоски туризам у Србији има предуслове за просперитетан развој и може да буде извор допуне буџета пољопривредног газдинства, али и уносан и креативан породични посао, наводи се у данашњем саопштењу Кабинета министра без портфеља задуженог за регионални развој Милана Кркобабића.
Одлучи ко ће бити нови премијер и министри у Влади
ПРЕХЛАДИТЕ СЕ И БИЋЕТЕ ИЗБАЧЕНИ: Хотелијери послали јасну поруку СРПСКИМ туристима!
Сезона у Грчкој отворена од 1. јула, Данска не жели да отвара границе за туристе
Према доступним подацима, више од 1.000 породичних газдинстава које се баве сеоским туризмом у Србији остварује готово десет одсто укупне зараде наше земље од туризма, а интересовање за боравак у сеоским домаћинствима из године у годину расте, наводи се у саопштењу после консултација копредседника Националног тима за препород села Србије Кркобабића и академика Драгана Шкорић са професорком и стручњаком за ту област Надом Видић.
Као модел улагања повратницима из иностранства Кркобабић је препоруцио удруживање ради већих ефеката.
- Здрава и укусна, најчешће органски произведена храна, предмети домаће радиности, плод старих и новијих заната, промоција културно-историјске и природне баштине, уз чувену гостољубивост наших домаћина, чине део препознатљивих предности у оштрој конкуренцији за наклоност домаћег, а посебно госта из иностранства - рекао је Кркобабић.
Додао је да би приход био увећан кроз удруживање у специјализоване пољопривредно-туристичке задруге, које ће, у име тих домаћинстава, преузети све организационе, финансијске и промотивне послове.
- Није претенциозно рећи да сеоски туризам може да буде српско море - изјавио је Кркобабић.
Сеоски или рурални туризам је сложена врста туризма, јер интегрише све врсте туризма у сеоским пределима као што су агротуризам, салашарски, културни, вински, гастрономски, гарден, занатски, кампинг, ловни, риболовни, манифестациони (музички, књижевни, филмски), етно туризам, планински, језерски, речни, наводи се у саопштењу.
Додаје се да у заштићеним, природним и културним, пределима су у понуди бициклистички, планинарски и други бројни облици рекреативног туризма. Темељ туристичке понуде у сеоском туризму је у разноликости јер су заступљени равничарски, брдски, планински, речни, језерски, и други ареали са очуваном изворном природом, изузетних рекреативних својстава, а Србија поседује богату сеоску културну баштину са традиционалним етно обележјима сеоског становништва.
Као путоказе за развој сеоског туризма, професорка Видић наводи Туристичко село Злакуса, Терзића авлију, Музеј на отвореном Старо село Сирогојно, Капетан Мишин брег, али и војвођанске салаше, крајинске и друге винарије, све бројнија етно села и сеоске етно манифестације.
Академик Шкорић као успешан регион издваја западну Србију где више стотина домаћинстава своју егзистенцију обезбеђује у сеоском туризму, а као етно дестинацију издваја Дрвенград, који је пре више година проглашен за најбоље етно-архитектонско остварење у Европи.
Процењују и да је инвестиција за бављење сеоским туризмом, пре свега код оних који већ имају објекте и друге ресурсе, износи 10.000-15.000 евра.
Шта је са летовањем? Може ли се на море у ЈУЛУ И АВГУСТУ: Границе нико не отвара још, а шта ће бити касније?
СВИЛАЈНАЦ УСКОРО ДОБИЈА МОЋАН ИЗЛАЗ НА АУТО-ПУТ: Сан дуг више деценија у јуну постаје стварност
У СРБИЈИ ЗБОГ КОРОНЕ ЧАК 56 ОДСТО МАЊЕ ТУРИСТА: У марту најпосећенија Врњачка Бања
Куршумлијска бања добија ново рухо: Први гости наредне године
ШОК ИЗЈАВА ЧУВЕНОГ ЕКОНОМИСТЕ: Решио да проговори о Гејтсу, рату против готовине, МОЋНИЦИМА, пандемији...