"СЕОСКИ ТУРИЗАМ - СРПСКО МОРЕ": Пре него се одлучите за пут у иностранство, сазнајте шта пропуштате у Србији
Интересовање за овакав одмор из године у годину расте, а повећан је и долазак страних туриста.
Све више српских домаћина који су се после деценија проведених радећи у иностранству вратили кући одлучује да улажу у своју домовину.
Национални тим за препород села, од ког је ова идеја и потекла, свакога дана прима велики број позива повратника из разних земаља света, које занима у коју грану пољопривреде да уложе, шта је исплативо, како да почну посао...
Међу препорукама копредседника Националног тима Милана Кркобабића, министра за регионални развој, и академика Драгана Шкорића, на велико интересовање наишао је предлог за ширење сеоског туризма.
НЕИЗВЕСНА СУДБИНА "ГАСТАРБАЈТЕРА СА БАЛКАНА": Немачка БЕЗ ОДЛУКЕ да продужи пропис за радне визе ОВИМ РАДНИЦИМА
ДРОНОВИ НАДЛЕЋУ КУПАЛИШТА! Грци данас отворили 500 плажа: Овако ће изгледати купање ОВОГ ЛЕТА (ФОТО/ВИДЕО)
Постоје услови: Ако кафић хоће да прошири башту, мора да добије дозволу од ЊИХ
Како ће ово лето већина житеља провести у Србији, због компликација у вези с путовањем ван граница изазваних пандемијом ковида 19, одмарање у сеоској идили биће многима замена за море.
Да је улагање у сеоски туризам изузетно уносно, сматра стручњак за ову област професорка др Нада Видић. Како каже, Србија има вишедеценијску традицију и предуслове за просперитетни развој сеоског туризма.
Она додаје да више од 1.000 породичних газдинстава која се баве сеоским туризмом у Србији остварује готово десет одсто укупне зараде наше земље од туризма.
Интересовање за овакав одмор из године у годину расте, а повећан је и долазак страних туриста. Највише их је из Израела, Турске и Кине.
Све у једном
Сеоски туризам обухвата све врсте туризма у нашим сеоским пределима: агротуризам, салашарски, културни, вински, гастрономски, гарден, занатски, кампинг, ловни, риболовни, манифестациони, етно, планински, језерски, речни - кажу у Националном тиму. У заштићеним, природним и културним пределима у понуди су бициклистички, планинарски и други многобројни облици рекреативног туризма.Министар Кркобабић посебно наглашава да се сеоски туризам, као породични посао, код нас базира на вредностима сачуване традиционалне сеоске породице, али да се већи ефекти могу постићи удруживањем.
- Сеоски туризам може да буде српско море! Здрава и укусна храна, домаћа радиност, промоција културно-историјске и природне баштине, уз чувену гостољубивост наших домаћина, предност су у конкуренцији за наклоност домаћег, а посебно госта из иностранства - каже Кркобабић.
- Приход од сеоског туризма може и мора да буде значајнији у укупном приходу Србије од туризма. Да би се увећао, неопходно је да се домаћинства која се баве сеоским туризмом удружују у специјализоване пољопривредно-туристичке задруге.
Инвестиција за бављење сеоским туризмом, код оних који већ имају објекте и друге ресурсе, износи 10.000-15.000 евра. Савет онима који желе да се баве сеоским туризмом је да региструју пољопривредно газдинство, ураде категоризацију објекта за издавање, а пре него што почну да адаптирају своје домове за туризам или да граде нове објекте, требало би да проуче прописе којима се одређују важећи стандарди - димензије соба, број лежајева...
По речима др Видић, примери атрактивних сеоских туристичких дестинација, које могу да буду путоказ будућим инвеститорима, јесу Туристичко село "Злакуса", "Терзића авлија", Музеј на отвореном "Старо село Сирогојно", "Капетан Мишин брег", али и војвођански салаши, крајинске и друге винарије, све бројнија етно-села и сеоске етно-манифестације.
Сеоски туризам је веома развијен у западној Србији, где се више стотина домаћинстава бави њиме, а најпознатија етно-дестинација је Дрвенград.
Подстицај и туристичким задругама
Препорука је да се развија ловни туризам, да се од напуштених двораца и ветрењача у Војводини направе атрактивне туристичке дестинације са културним садржајима који афирмишу нашу историју, културу и традицију, а кроз пројекат "500 задруга у 500 села" подстицајна средства биће намењена и пољопривредно-туристичким задругама.
Национални тим за препород села Србије залагаће се за изградњу путева, водовода, канализације, увођење интернета, што је тренутно ограничавајући фактор у развоју сеоског туризма код нас.
"НИЈЕ ПОХЛЕПА ВЕЋ 100 ЕВРА СВАКОМЕ ЗНАЧИ" Вучић прокоментарисао масовне пријаве за НОВЧАНУ ПОМОЋ од државе
Како се "Никола Тесла" спрема за путнике: Аеродром увео нове процедуре, путници ће морати да поштују
Број незапослених у Америци НАСТАВЉА ДА РАСТЕ: За само недељу дана ТРИ МИЛИОНА захтева за накнаду
Умиру последњи остаци совјетске прошлости: Ово је данас омиљени топли напитак Руса
ДИВЉИ ЗАПАД У СРЦУ СРБИЈЕ Бик који седи и шериф чувају каубојски град - Златибор од данас има нову атракцију (ФОТО)