1.700 ЕВРА ПЛАТА, ПЛУС БАКШИШ: Није потребна диплома или искуство, ево КАКВИ СЕ ПОСЛОВИ НУДЕ У СРБИЈИ
Кренула сезона сезонских послова.
Крај маја право је време да средњошколци и студенти размисле шта ће радити преко лета, односно преко "сезоне“. Слободно време током распуста може да служи за одмор, али за оне који желе да зараде џепарац, то је право време за сезонски посао.
Крај школске године и завршетак предавања на факултетима за младе значи само једно – званичан почетак лета. Иако, по календару оно још није почело, млади већ увелико размишљају да ли ће слободно време искористити да се одморе, путују или да раде.
Они који су одлучили да током лета спој лепо и корисно, најчешће се одлучују за сезонски рад на приморју.
– Ја сам радио као конобар две сезоне. Прве сезоне на острву Брач, друге сезоне у Болу. Друге сезоне сам већ имао више искуства. Знао сам како да преговарам, знао сам шта да очекујем, шта да тражим. И друге сезоне сам имао, на пример, без хране, али са смештајем, већ 1.700 евра, без бакшиша. Тако да сам са бакшишем могао да покријем и неки излазак, и да уштедим и храну, и хигијену – испричао је један младић за Уна ТВ.
Који све послови се младима нуде
Добра зарада, нова познанства и лето на мору само су неки од бенефита када је овакав посао у питању. А ко ипак не желе далеко од куће, велика понуда послова постоји и у Србији.
Лето је период када је већина запослених на годишњем одмору, па је помоћ и више него добродошла.
– То су послови, пре свега, угоститељству, послови у ресторанима, кафићима, хотелима. То су помоћни послови за шанком, конобари, помоћни кувари, хотелске собарице и спремачице. Осим тога, продаја сладоледа, на нашим купалиштима и на реци где имају спасиоци, редари и слично – рекао је Миленко Бјелаш испред Омладинске задруге "Миленијум“.
То су углавном помоћни послови који не захтевају претходно искуство. Баш зато су идеални за студенте или средњошколце који желе да преко лета зараде џепарац
– Ми се трудимо да постављамо што боље услове за рад и што бољу цену, наравно. Тако да задругари су у принципу задовољни. Негде, отприлике, цена је нето по сату 500 динара. И то зависи опет од посла којим се задругар бави у том тренутку – рекао је Бјелаш за Уна ТВ.
За брање малина плата преко 120.000 динара
За нешто већу дневницу, али и тежи и физички захтевнији посао, увек актуелно почетком лета је и брање малина.
Берачи су тражени, огласа на мрежама и сајтовима је много, а услови се разликују. Дан, три оброка, плата већа од 120 хиљада, сатница по договору, плаћање дневнице или по убраном килограму, само су неки од наслова.
Закључак је, како народ каже, посла има ко хоће да ради. На младима остаје да истраже и одлуче колико желе да се ангажују и зараде за ово лето.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Тамара Ђурђевић/М.А.