НЕМАЧКА ПОВУКЛА ИСТОРИЈСКИ ПОТЕЗ: План за спас ГРАЂАНА И ПРИВРЕДЕ треба да буде пример свима
Бундестаг припремио огроман буџет за опоравак економије
Немачки парламент, Бундестаг, сковао је највећи финансијски пакет у историји како би ублажио последице кризе која прати пандемију корона вируса. Већина посланика била је за ново задуживање, али су имали и задршке.
ЈОШ ЈЕДНА ОПЦИЈА ЗА ОПСТАНАК ПРИВРЕДЕ Немачка разматра НАЦИОНАЛИЗАЦИЈУ компанија за време епидемије
НЕМАЧКА МИНИСТАРКА УПОЗОРАВА: Следи нам несташица великог броја намирница и радне снаге
Ово су три основне мере које Влада припрема за помоћ привреди због ванредне ситуације
Канцеларка Ангела Меркел је у кућном карантину, а парламент у смањеном саставу са одстојањем између посланика. Говорници добијају воду у пластичним чашама, а говорница се дезинфикује после сваког наступа.
Бундестаг је изгледао сасвим необично у среду која се може назвати историјским даном.
- Сагласни смо у свим посланичким клубовима да се функционисање законодавног тела мора сачувати у свим околностима и да се истовремено ризик од заразе мора смањити колико је могуће - рекао је председник Бундестага Волфганг Шојбле на почетку.
На сличан начин је мало даље заседао Бундесрат, веће немачких покрајина, које је на посебној седници такође морало да потврди одлуку како би Бундестаг уопште интервенисао око буџета. Седница је трајала два минута.
Велико задужење
Фонд за стабилизацију привреде требало би да износи 600 милијарди евра - то је нека врста кишобрана за велике фирме. Држава гарантује за кредите и чак оставља простор за делимичну или потпуну национализацију фирми како би их спасила од колапса. Кад криза прође, фирме које преузме држава би поново требало да буду приватизоване.
За мале фирме са десет или петнаест запослених предвиђене су субвенције које неће морати да врате. Оне ће износити до 15.000 евра током три месеца. Држава преузима и до две трећине плате за људе који због последица кризе раде скраћено или су принудно на неплаћеном одмору.
Министар финансија Олаф Шолц је за прво време израчунао да се држава мора задужити са 156 милијарди евра.
- То је дивовска сума, скоро половина нашег нормалног буџета - рекао је Шолц.
Заправо, нови дугови нису били могући, јер је већ годинама на снази закон о забрани нових задуживања, а буџет је био избалансиран. Сада је та забрана задуживања укинута.
Шолц каже да Немачка може себи да приушти огромно задужење јер је претходних година пословала домаћински. Осим тога, земља ужива највеће поверење финансијских тржишта и може повољно да се задужи.
- Силне милијарде су потребне како би се свим силама бранили од последица кризе - рекао је министар.
То мишљење је делила и огромна већина посланика, па ипак су многи од њих имали и задршку. После кризе ће доћи до мера штедње, каже Андреас Јунг из владајуће Хришћанско-демократске уније.
- Морамо да будемо дорасли одговорности за сутрашњицу - рекао је он.
Забрањено избацивање станара
Бундестаг је брзински променио и друге законе. Тако станодавац више не може избацити станаре уколико ови не плаћају кирију јер су због кризе остали без новца.
- Нико не мора да се боји за свој стан и здравље - обећава министар финансија.
Министар привреде Петер Алтмајер најавио је да ће до краја седмице свако знати коме треба да се обрати како би добио државну помоћ. Савезне покрајине већ су почеле да исплаћују новац малим и средњим предузећима.
Банке у Србији масовно шаљу овакве понуде: Имате само 10 дана да одговорите на њих
Ево како да подигнете пензију у ванредном стању: Стигле нове информације
Приходи од домаћег туризма биће ове године готово преполовљени због пандемије короне
ВЛАДА Србије ПРЕБАЦУЈЕ 2,2 МИЛИЈАРДЕ динара РФЗО за ублажавање последица короне