СЈАЈНЕ ВЕСТИ! Буџет за социјална давања у наредној години већи за 76 милиона него овогодишњи
За све ове мере у буџетским средствима планирано је педесет милиона динара, прецизирала је секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић.
Градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић најавила је да је планирани буџет овог секретаријата за наредну годину већи у односу на овогодишњи за 76 милиона динара, тако да неће бити смањења ни у једном сегменту социјалних давања. Напротив, то конкретно значи, прецизирала је она за "Београдску хронику", нова давања и права у овој области.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ! ПОСЛЕ ПРАЗНИКА СТИЖЕ НОВА ПОМОЋ: Од 1. јануара већа помоћ за незапослене породиље
ЦЕНЕ ЈЕЛКИ ПАПРЕНЕ: Колико новца нам треба да уживамо у Новој години и празницима?
АГЕНЦИЈА ЗА РЕСТИТУЦИЈУ КРЕЋЕ СА ИСПЛАТАМА: За сада 1.500 наследника може да очекује обештећење, објављени услови
- Најважнији принцип у конципирању буџета јесте брига о људима, а и пакет мера који ће се наћи на сутрашњој седници Скупштине града тиче се управо социјално угрожених грађана. Тако ће, примера ради, незапослене породиље у Београду и оне са ниским примањима, које су ове године добиле једнократну помоћ у износу од 25 хиљада динара, од 1. јануара моћи да рачунају на повећање. Једнократна помоћ града износиће 30 хиљада, а укупна за прво дете 50 хиљада динара. То не искључује права из републичког буџета, јер свака породиља има право на још сто хиљада динара, дечји додатак и сва остала давања - навела је она, додајући да се сва ова права остварују још у породилишту приступом апликацији „Е-бебе”, чиме су жене поштеђене одласка од шалтера до шалтера.
Друга важна ствар тиче се корисника новчане социјалне помоћи, а тренутно их у Београду има 6.900 породица.
- Једна од мера намењена је и њима. Ове породице и појединци који су радно неспособни добијају додатак од десет одсто на месечни износ социјалне новчане помоћи. Трећа мера односи се на кориснике социјалне помоћи старије од 65 година, који ће од Града Београда добити додатак од пет хиљада, а четврта мера тиче се бескућника, који ће у ванредним ситуацијама убудуће моћи да користе оброк у народним кухињама - рекла је Наташа Станисављевић.
За све ове мере у буџетским средствима планирано је педесет милиона динара, прецизирала је секретарка. Иако током ове године није био повећан број захтева за социјална давања, у буџету су предвиђена средства ако се то евентуално деси.
Градска секретарка за социјалну заштиту осврнула се на актуелно стање у градским прихватилиштима, напомињући да ситуација јесте сложена, али под контролом. У Прихватилишту за одрасла и стара лица тренутно је 66 корисника, а у Прихватилишту за децу 25. Од почетка године више од сто деце нашло је уточиште у овој потоњој установи.
- Ни у једном од прихватилишта није био ниједан заражен, за шта су заслужни, пре свега, запослени у овом установама, који су већ десети циклус у добровољној, превентивној изолацији са корисницима - казала је Наташа Станисављевић.
Служба геронтодомаћица функционише нормално, бринући и о корисницима који су позитивни или у изолацији, али тако да геронтодомаћице не улазе у њихове домове већ им по препоруци Градског завода за јавно здравље испред врата остављају намирнице и лекове.