СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Народна банка повлачи потез због којег ће појефтинити сви производи у Србији
НБС снижава цену међубанкарских накнада на 0,3 одсто
Народна банка Србије (НБС) представила је данас Нацрт закона којим ће се ограничити међубанкарске накнаде са досадашњих, у просеку 1,5 одсто на 0,3 одсто, што би трговцима требало да снизи трошкове држања постерминала за платне картице, а грађанима омогући куповинујефтинијих производа.
Највећи амерички ланац продавница играчака затражио стечај
Закључен Споразум о прекиду штрајка у Гоши: Запослени се враћају на посао
У Привредној комори Србије (ПКС), на презентацији Нацрта закона о међубанкарским накнадама, стручњаци Народне банке истакли су да је банкама до сада био финансијски интерес да штампају више картица, а не да продају терминале фирмама.
Суштина новог закона, поручују из НБС, је да се развија "безготовинско друштво" већом мрежом терминала у продавницама.
Нацртом је предвиђено да међубанкарска накнада за трансакције код дебитних картица не може бити виша од 0,2 одсто вредности трансакције, док код кредитних картица та накнада не може бити већа од 0,3 одсто.
- Са овим законом очекујемо значајне промене за крајње кориснике, купце и трговце. Картица је као производ изузетно скупа за трговца, а самим тим и за крајњег корисника, јер постоји међубанкарска накнада која је главни генератор високих провизија - каже Драгана Станић, генерални директор Сектора за платни промет НБС.
Суштина међубанкарске накнаде је, објашњава, да она не функционише на економским принципима конкуренције који би довели до снижења цена, већ су провизије временом постајале све веће.
Због тих провизија банака, оцењује, и роба код трговаца који имају терминале за плаћање картицама је била скупља, што је, каже, на крају плаћао сваки грађанин кроз цену купљеног производа.
Банке су до сада више издавале стране картице него домаће, каже Станић, што је "Дина" картицу доводило у неповољан положај.
Ово је ЈЕДИНИ професионални словачки театар у Србији, а ево у ком граду се налази!
На питање новинара да ли би пракса ограничавања ових накнада, која постоји и у ЕУ, могла да доведе до тога да се банке одлуче да нова "примања" нађу тако што би повећале друге услуге у својим експозитурама, Станић каже:
- Банка увек може да уведе и друге накнаде. Поента овог закона је да трговци знају колико је накнада што до сада није био случај. Овим законом ће се омогућити да се накнада која функционише на ненормалним принципима ограничи, и повећа транспарентност - објашњава она.
Уколико банке уведу нове трошкове да надоместе губитке, то ће бити транспарентно и мораће да се зна да су то учиниле, јер Народна банка припрема још један закон који је сличан данас предложеном нацрту и којим се планира унапређење транспарентности провизије - каже Станић.
У Привредној комори Србије оцењују да ће закон поред висине међубанкарских трансакција, уредити права и обавезе трговаца при коришћењу платних картица као и информисање потрошача.
- Новина је надзор НБС, не само на банке, већ и на све учеснике који користе платне картице - каже Катарина Оцокољић, секретар Удружења за банкарство и осигурање ПКС.
Она напомиње да ће се након примене закона моћи говорити о ефектима нових прописа.