СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА НАШУ ЕКОНОМИЈУ: Фитч потврдио кредитни рејтинг Србије на нивоу од BB+
Агенција за оцену кредитног рејтинга Фитч у свом извештају који је објављен 19. марта 2021. године, потврдила је оцену кредитног рејтинга Србије на нивоу од BB+ и задржала стабилне изгледе за његово даље повећање, саопштено је вечерас из Министарства финансија.
Министар финансијае Синиша Мали истакао је да су још једном препознати одлични економски резултати Србије, остварени у периоду пре и током пандемије.
- Овим је потврђено да су успешно спроведене све економске мере које је Србија предузимала од почетка пандемије корона вируса, као и претходне мере фискалне консолидације. Велики шокови изазвани корона кризом су избегнути, задржали смо радна места, а држава и новим економским мерама наставља да своди последице на најмању могућу меру - рекао је Мали.
ДА ЛИ ЋЕ БИТИ ПОСКУПЉЕЊА? У Србији коначно исти квалитет намирница као у земљама ЕУ
ВАКЦИНАЦИЈА ПОКРЕНУЛА ЛАВИНУ ПИТАЊА - Како ћемо ове године летовати? Ево шта ће тачно бити потребно за путовање
Заједничким напорима Владе Србије и Народне банке Србије, као и донетим свеобухватним пакетом мера монетарне и фискалне политике, који између осталих, укључује низ мера за подршку домаћинствима, субвенције за плате, мораторијум на отплату кредита, смањење каматних стопа као и мере за подршку ликвидности у корпоративном сектору, ефекти кризе у Србији су знатно ублажени, наводи се у извештају агенције.
Министар Мали је подсетио да је одржавање српске економије постигнуто издвајањем укупно више од осам милијарди евра током прошле и ове године за помоћ грађанима и привреди, као и да је у току спровођење трећег економског пакета подршке.
Имплементација мера из обимног пакета подршке привреди и грађанима очувала је ниво запослености у привреди, без повећања стопе незапослености. Агенција Фитћ Ратингс препознала је и да су предузетим структурним реформама створени услови за раст прилива домаћих и страних директних инвестиција.
- Србија је последњих година изузетно атрактивна и пожељна инвестициона дестинација, а потврда тога је и чињеница да су стране директне инвестиције, упркос пандемији, током прошле године износиле скоро три милијарде евра. Ниједан страни инвеститор није одустао од својих инвестиција за време пандемије и то је добра потврда повољног амбијента за пословање - навео је министар финансија.
Фитч у свом извештају наглашава да је одржана ниска и стабилна инфлација, релативна стабилност девизног курса, као и висок ниво девизних резерви, које су достигле 13,6 милијарди евра на крају јануара 2021. године.
Такође, Фитч истиче улогу банкарског сектора у смањивању шокова изазваног пандемијом корона вируса. Наводи се да је, услед потребе да се финансирају мере подршке привреди и грађанима, како би се смањио утицај кризе изазване пандемијом COVID-19, у 2020. години дошло до повећања учешћа дуга у БДП-у.
Фитч предвиђа да ће учешће дуга опште државе достићи привремено 59,6% БДП-а у 2021. години, а да се већ од 2022. године очекује враћање дуга на његову опадајућу путању.
Агенција већ током текуће године очекује опоравак економије и процењује да ће бити остварен значајан привредни раст од чак 5,2% у 2021. години и 4,5% у 2022. години. Министар Мали је подсетио да корона криза још увек није завршена, али да је упркос томе, Србија претходну годину завршила са одличним резултатима.
- Важно је напоменути и да смо ову годину, упркос пандемији, почели са одличним макроекономским индикаторима - јавни дуг је био на нивоу од око 52 процента, што је испод критеријума који прописује Мастрихт, што је такође феноменалан резултат у условима опште економске нестабилности. Поред оствареног веома малог пада БДП-а прошле године, Србија с правом очекује да ће кумулативни раст наредних година да буде највећи на старом континенту - рекао је он.
Влада Србије ће и у наредном периоду предузети све неопходне мере како би очувала тешко стечену финансијску стабилност и снажне јавне финансије и обезбедила што већи привредни раст који ће довести до бољег животног стандарда грађана, наводи се у саопштењу.