Скаче цена кромпира, ланци брзе хране одговарају КРАЋИМ ПОМФРИТОМ
Кише угрозиле род
Кише су почеле да прете да угрозе род кромпира!
Прочитајте и:
Како је већ почео да трули у земљи због превише воде, произвођачи упозоравају да ће опасти количина квалитетног кромпира, а самим тим и цене ће бити више. Кише у јулу, који важи за месец са најмање падавина, која је у појединим деловима пала троструко више од просека, прети да угрози кромпир. Због велике влаге већ је примећено да трули у земљи. Ова намирница, која је најраспрострањенија на менију српских породица, могла би драстично да поскупи, ако се кише наставе.
Становницима Србије кромпир је веома чест оброк. Од свог поврћа најчешће једемо кромпир и то чак 70 одсто. Кад је година добра, на једном хектару би требало да роди око четири тоне кромпира. И кад се принос креће у тим оквира, онда за наше грађане "нема зиме", јер ће га бити у довољним количинама и по приступачним ценама. Али шта ће бити ако настави да трули и род подбаци?
Далибор Маринковић из Бзовика на Рудњанској висоравни, каже да је приметио да је кромпир почео да трули од превелике влаге у земљи, али да још није алармантна ситуација. Према његовим речима, наредни дани ће бити веома важни, јер уколико буде било доста сунца, постоји шанса да се овогодишњи род спасе.
Велика суша узроковала је несташицу кромпира у Европи, упозорили су немачки и швајцарски медији. Због тога је кренуло вађење младог кромпира, иако се треба чекати да порасте најмање 7,5 центиметара. Последица тога ће бити краћи помфрит! Ово је посебно важно за ланце брзе хране, попут "Мекдоналдса", "Бургер кинга" и других који служе пржене кромпире.
- Кромпир је добро родио, не могу да кажем да није. Али, ако настави да трули, сигурно ће га бити мање за тридесетак одсто, а то значи да ће и поскупети. Прошле године се килограм кромпира у откупу плаћао 25 динара. Ако почне да пропада, биће знатно скупљи. Најважније је да киша престане да пада. Ако и у августу буде доста кише, он ће сав да сатрули у земљи - каже Маринковић.
И већи произвођачи се плаше да би кромпир могао да пропадне. Горан Мајсторовић из Краљева, под кромпиром има око тридесетак хектара, а продаје га великим произвођачима грицкалица и ланцима брзе хране.
- Највише је сатрулио у њивама које су интензивно наводњавање пре почетка сезоне јулских киша. Род ће се сигурно умањити, али док не крене вађење кромпира, нико не може да препостави колико. Мени је сатрулио кромпир на отприлике једном хектару. Нећемо га дирати пре половине септембра кад почиње његово вађење. Сада тренутно узимамо само мање количине које испоручујемо за производњу чипса. Цена килограма се тренутно врло мало повећала. Тако да је питање шта ће се десити - рекао је Мајсторовић.