РАДНИЦИ ПРЕКО АГЕНЦИЈА ПРВИ НА УДАРУ: Повећава се број отказа због епидемије
Многи послодавци због короне смањују број запослених.
Криза изазвана вирусом корона, која је довела до колапса услужних делатности и смањеног обима посла у осталим привредним секторима, многе раднике већ је оставила без посла.
Овако се вирусом ЗАРАЗИЛА ЦЕЛА БОЛНИЦА - од пацијента до портира: Крај је посебно ЗАБРИЊАВАЈУЋИ (ВИДЕО)
ВАРИОЛА ВЕРА ЈЕ БИЛА ВЕЛИКА ЛЕКЦИЈА ЗА ЈУГОСЛАВИЈУ: Шта смо научили 48 година после? (ВИДЕО)
Марић је госта питао да ли су амерички војници заразили Кинезе корона вирусом: Ево какав је одговор добио
Међу првима на удару су се нашли они коиј су били ангажовани преко агенција за запошљавање и путем уговора на одређено време.
С друге стране, многе фирме су због новонастале ситуације принуђене да раднике пошаљу кући јер је производња прекинута. Главно питање за њих је да ли ће уопште добити плату. Синдикати захетвају од Владе да што пре изађе са сетом мера подршке приватном сектору, а од послодаваца траже мораторијум на отпуштања.
Драгољуб Вукадиновић, председник "Металац" групе каже да од 2.200 радника њих 500 већ неколико дана не долази на посао, а да ће се тај број увећати због укидања међуградских линија.
- Проценили смо да ће компанија, ако ако криза потраје два и по месеца изгубити око пет милиона евра. Све је стало и имаћемо проблем са исплатом зарада. За тај период, само за плате нам треба четири милиона евра. Људе шаљемо кући, али никоме нећемо давати отказ - каже Вукадиновић.
Истиче да не могу дати пуну плату ако им држава не помогне. Једино решење би у супротном било, како наводи, да радницима исплате 65 одсто или да свим запосленима дају минималну зараду.
Јован Протић из Међународне организације рада, каже да нико не може са сигурношћу да каже колико ће људи остати без посла у Србији, али сматра да тај број неће бити мали.
- Из Македоније стижу процене да је већ отпуштено око 6.000 радника, а у Аустрији чак 49.000. Нису све државе подједнако погођене, а апсурд је да ће оне у којима је степен индустријализације највећи, претпрети и највећу штету. Први на удару су радници који су били ангажовани преко агенција за запошљавање, који се баве најмом радне снаге, а за тим је потпуно престала потреба - каже Протић.
Истиче да се терет кризе мора равномерно распоредити између радника, послодаваца и државе, а то како сматра треба да координира Социјално-економски савет.
- Не би ваљало да једна страна поднесе цео терет. Не би ваљало ни да дође до масовних отказа, али не може се ни очекивати ни од послодавац који немају посла да исплаћују 100 одсто зараде и да изгубе конкурентност. Порука послодавцима је да већ сада размишљају о посткризном периоду, кад аће им бити потребни радници и да их задрже - каже Протић.
Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку каже да је најважније питање колико дуго ће овакво стање трајати и колико ће ограничење имати привреда.
- Забрињавајући је тренд који је регистрован ове и прошле недеље, да компаније које су извозници имају пад наруџбине од 20 до 30 одсто. У време економске кризе, 2008. и 2009. године, пад је био у просеку око 20 одсто, а као последица је изгубљено око 150.000 радних места - каже Рајић.
Истиче да је важно да се посао организује у свим сегментима у којима је то могуће, јер како објашњава постоји могућност да Србија већ следећег месеца неће имати новца за порезе и доприносе. Ако фирме немају сталан приход, тешко да могу да сервисирају обавезе.
Ово су тачне ЛОКАЦИЈЕ У СРБИЈИ где је НАТО бацао ОСИРОМАШЕНИ УРАНИЈУМ (МАПА)
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ: Слетео авион са заштитним маскама! Ускоро у апотекама
СТИГЛИ ИЗ ПАРИЗА: Авионом Ер Србије у Београд долетело 144 наших грађана
БОЛНА УСПОМЕНА НАТО АГРЕСИЈЕ: Београђанка пронашла дневник који је писала са 9 година током бомбардовања!
ДОКТОР ТИОДОРОВИЋ ДАО НАЈБОЉИ САВЕТ: Ево како да ПОДИГНЕТЕ ИМУНИТЕТ у изолацији, прети једна ВЕЛИКА ОПАСНОСТ