СКЕНЕР СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ НАКОН КОРОНЕ: Највише страдале мале фирме до десет радника, а до опоравка им треба неколико месеци!
Криза је озбиљно финансијски погодила српска предузећа.
Више од половине фирми (54 одсто) наглашава да је криза имала велики утицај на њихове финансије и пословање, док 40 одсто процењује њен утицај као средњи.
Мала предузећа су донекле јаче погођена кризом, нарочито она са до 10 запослених.
ЕПС ФУНКЦИОНИШЕ БЕЗ ПРОБЛЕМА: Грчић обишао поплављено подручје Љубовије
ДА ЛИ ЗНАТЕ КОЈА ЗАНИМАЊА СУ НАЈТРАЖЕНИЈА У СРБИЈИ? Једно никада не бисте погодили: Овај посао се тражи најдуже!
ДА ЛИ ЋЕ КОРОНА ВИРУС ПОРЕМЕТИТИ ВАШЕ ПЛАНОВЕ: Колико ће српских туриста ове године летовати ван Србије?
Ово су неки од закључака истраживања које је спровела Унија послодаваца Србије (УПС), уз техничку подршку Међународне организације рада (МОР) и у партнерству са Европском банком за обнову и развој. Истраживање је организовано од 7. до 30. априла 2020. године и обухватило је 462 предузећа, од чега је њих 400 у потпуности попунило упитник.
Истраживање међу послодавцима спроведено је како би се проценио утицај пандемије COVID-19 на активности предузећа у Србији и показало је да је корона вирус умерено негативно утицао на пословање. Најмању отпорност показала су предузећа до 10 запослених, односно предузећа у хотелијерству и угоститељству, транспорту, промету некретнина и у текстилној индустрији.
Према исказима датим у упитнику, нешто мање од трећине предузећа у Србији опоравиће се од кризе у року од месец дана, док послодавци ретко разматрају привремено или трајно затварање. Поред тога, трећини предузећа (и нешто више), биће потребно од један до три месеца за опоравак, док ће се трећина опоравити за три до шест месеци.
Најтежи удар претрпео је сектор угоститељства, јер је већини предузећа у овој области било забрањено да раде скоро месец и по дана (од 22. марта до 1. маја), што је довело до потпуног нестанка потражње и самим тим озбиљних проблема са приливом. Због тога 17 одсто ових послодаваца разматра да затвори предузеће, вероватно због нагомиланих дугова и/или општег осећаја да је опоравак туристичког сектора неизвестан, као и да ће бити поприлично спор.
-Истраживање је показало да су предузећа у већини поздравила мере које је предузела Влада Србије, али и да имају одређене примедбе. Привредници сматрају да би у овом тренутку требало ојачати ликвидност предузећа, потребно је одложити наплату ПДВ-а и уклонити уска грла као што су превоз радника на посао, или процедуре са извоз и увоз робе - каже Срђан Дробњаковић, директор Уније послодаваца Србије.
Према спроведеном упитнику, 9 одсто предузећа већ је отпустило одређени број запослених, а око 8 процената планира да то учини у следећем кварталу. Око 57 одсто планираних отпуштања ће остати у оквирима 10 одсто укупног броја запослених како захтева критеријум за државну помоћ.
Ипак, 16 одсто ових предузећа отпустиће скоро трећину запослених, док ће нешто више од четвртине отпустити од 11 до 30 одсто.