СНАЖАН ПАД НАФТЕ: У последњих недељу дана цена "црног злата" оборена на светском тржишту
На светским су тржиштима цене нафте прошле недеље оштро пале јер се трговци плаше да ће мере европских земаља против коронавируса изазвати успоравање опоравка привреде, а тиме и потражње за "црним златом".
Цена барела на лондонском тржишту прошле недеље потонула је са 10,3 посто, на 37,46 долара, док је на америчком тржишту барел појефтинио 10,2 посто, на 35,79 долара.
ПАПИРНЕ ФАКТУРЕ ОДЛАЗЕ У ЗАБОРАВ: Од 2022. године потпуна примена електронског фактурисања
ФЕСТИВАЛ КАКТУС 2020: Регистрације су отворене данас до 17х!
НОВЕ УЛТРА ПОПУЛАРНЕ ЛОКАЦИЈЕ ЗА КУПЦЕ НЕКРЕТНИНА У СРБИЈИ: Од Златибора до Пазове
Пад цена близу најнижих разина у пет месеци последица је поновног увођења рестриктивних мера усмерених на сузбијање коронавируса.
Како у другом таласу ширења коронавируса бележе рекордни раст броја новозаражених, многе европске земље, међу којима Француска, Немачка и Енглеска, поновно уводе строже мере за сузбијање вируса, што ће успорити опоравак економије, а тиме и потражње за нафтом.
- Како закључавања изазивају забринутости за потражњу на подручју целе Европе, краткорочни изгледи за цене нафте почињу се погоршавати - каже Степхен Innes из firme Axi.
И у многим савезним државама САД-а број новозаражених вирусом досеже рекордне нивое, па се трговци плаше слабљења потражње за нафтом и у највећем светском потрошачу "црног злата".
- Многе земље у свету, које су велики потрошачи нафте, у другом таласу бележе знатно већи број заражених коронавирусом него за време првог таласа. А то ће нагристи потражњу за нафтом јер ће промет бити сведен на минимум за време "затварања' активности" - каже Паола Родригуез-Масиу, аналитичарка у фими Rystad Energy.
Упркос слабости потражње, понуда расте
С друге стране, понуда на светским тржиштима расте. Либија тренутно производи 680.000 барела дневно и очекује да ће у следећих неколико недеља повећати производњу на милион барела дневно.
У последње време расте и производња нафте у САД-у. Према подацима компаније Бакер Hughes, прошле је недеље број активних нафтних постројења у САД-у повећан седму недељу и то за њих девет, на укупно 296 постројења, највиши ниво од маја.
Организација земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) и њезини савезници на челу с Русијом тренутно, пак, смањују производњу за 7,7 милона барела дневно, а у јануару2021. ови би, према првотном плану, требали бити ублажени на 5,7 милијуна барела дневно.
Такво повећање производње било би прерано, с обзиром на други вал пандемије коронавируса и успорени опоравак господарстава и потражње, кажу аналитичари.
Тога су свесни и у ОПЕЦ-у, па су Саудијска Арабија и Русија недавно поручили да би се и на почетку идуће године производња требала смањивати за отприлике 7,7 милиона барела дневно.
Представници ОПЕЦ размотриће производну стратегију на састанку који би се требао одржати 30. студеног и 1. просинца.