Споразум на помолу! Да ли је близу КРАЈ економског хладног РАТА?!
Амерички председник Доналд Трамп и кинески председник Си Ђинпинг могли би званично да потпишу трговински споразум на самиту у САД око 27. марта, имајући у виду напредак у преговорима између две земље.
Током осмомесечног трговинског рата, Сједињене Државе су увеле казнене тарифе на увоз из Кине у вредности 250 милијарди долара, а Пекинг је узвратио царинама на америчку робу вредну 110 милијарди долара. Те акције су изазвале пометњу на финансијским тржиштима, пореметиле производне ланце снабдевања и смањиле амерички извоз пољопривредних производа.
Званичници из Трампове администрације изјавили су да очекују да ће два председника закључити споразум на састанку који ће бити одржан наредних недеља на Трамповом имању Мар-Лаго на Флориди.
Тачан датум састанка није одређен, али да је Пекинг резервисао 10-одневни оквирни временски интервал од 20. марта за такав потенцијални самит.
Потребно је разрадити још много детаља, укључујући и услове механизма за спроводење споразума како би се обезбедило да Пекинг реализује обећања да ће извршити измене својих политика с циљем боље заштите америчке интелектуалне својине, окончања принудних трансфера технологије и ограничавања субвенција индустријама.
СКАНАДАЛ у најави: Директорка компаније Хуавеји тражи одштету од КАНАДЕ за кршење људских права
Други извор упознат са разговорима рекао је да су Вашингтон и Пекинг близу договора о многим питањима, укључујући обећања Кине да ће повећати куповину пољопривредних производа, енергије и индустријских производа, као и око шест споразума о изменама кинеске структурне политике.
Према споразуму који је у припреми Кина ће снизити тарифе за робу из САД-а, и то за пољопривредне производе, хемикалије и аутомобиле, у замену за укидање тарифа Вашингтона.
Извори листа су упозорили да препреке и даље постоје, у смислу да ће се свака страна суочити са могућим отпором код куће да су другој страни дати превише повољни услови.
Данас свечано отварање Копаоник бизнис форума, "Како постићи економски раст Србије?" ЦЕНТРАЛНА ТЕМА
У оквиру споразума, Кина би купила природни гас од компаније Ченијер Енерџи из Хјустонаби за 18 милијарди долара. Из те компаније су одбили да коментаришу потенцијални нови уговор о снабдевању Кине течним природним гасом.
Амерички министар финансија Стивен Менучин изјавио је прошлог четвртка да САД раде на припреми детаљног трговинског споразума са Кином који ће укључити и специфичне структурне обавезе.